999 rezultate për

gjuha

Ademi: Gjuha shqipe nuk ishte problemi, por prokuria speciale Deputeti i BDI-së Xhevat Ademi, gjatë fjalës së tij në debatin kuvendor, ka thënë se shkak për dështimin e bisedimeve me
Peter Vanhoutte: Gjuha shqipe nuk ndan Maqedoninë Ish ndërmjetësi veropian për bisedimet mes partive politike në Maqedoni, Peter Vanhoutte, në një reagim lidhur me situat
Në vitet 1944-‘45 gjuha shqipe vinte para asaj maqedonase (FOTO) Gjuha shqipe vazhdon të jetë një nga pikat kyçe të konfliktit dhe problemi kryesor i formimit të qeverisë së re në Maqed
Ja dëftesat e vitit 1944-45 që vërtetojnë se gjuha shqipe ishte gjuhë zyrtare (DOKUMENT) Gjuha shqipe është bërë pengese për dhënien e mandatit kreut të LSDM-së për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, edhe
PLOTË/ Programi qeverisës i Zaevit, nga gjuha shqipe tek zbardhja "Monstrës", "Sopotit", "Brodecit"... Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot para qytetarëve e prezantoi programin e ri të Qeverisë së ardhshme, ku bëri thirrje që
Oligarkia sllavo-maqedonase në panik nga gjuha shqipe Që të sillesh mirë me dikë, duhet të kuptosh sjelljen e tij dhe ta justifikosh atë. Ky par
Rama kërcënon Ivanovin: Pa shqiptarët s'ka Maqedoni UPDATE - Pas vendimit të presidentit Gjorge Ivanov që të mos ja dorëzojë mandatin liderit të koalicionit “Për jetë në Ma
Befason Gruevski: Do hyj në burg, mos të pranohet gjuha shqipe! Lideri i VMRO-së, Nikolla Gruevski, gjatë një interviste për "TV Sitel", i ka bërë thirje popullit të tij të dalë në mbr
Ekspertët: Ligji avancon shqipen, por nuk e zyrtarizon Asnjë ligj nuk mund të ofrojë zgjidhje të përhershme për zyrtarizmin e plotë të gjuhës shqipe në Maqedoni. Eksperti
Ja e vërteta e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni "Asnjë ligj nuk mund të ofrojë zgjidhje të përhershme për zyrtarizmin e plotë të gjuhës shqipe në Maqedoni", ka thënë ek
Shumë shpejt, gjuha shqipe do jetë zyrtare në Maqedoni Kreu i BDI-së Ali Ahmeti, pas takimit me kreun e LSDM-së Zoran Zaev, kanë biseduar për një sërë çështjesh me rëndësi për
Ahmeti pas takimit me Zaev: Biseduam për çështjet thelbësore, gjuha shqipe do të jetë zyrtare Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti pas takimit me kryetarin e LSDM-së Zoran Zaev, deklaroi se së bashku kanë biseduar për shum
Ja ku do të përdoret gjuha shqipe nëse arrihet marrëveshja LSDM-BDI Ende nuk ka asnjë përgjigjë nga ana e partive politike për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, ndërsa BDI-ja dhe LSDM
"Gjuha shqipe të mbrohet me ligj të posaçëm" Partitë politike në Maqedoni janë ende në fazën e bisedimeve për zyrtarizimin e gjuhës shqipe, ndërsa albanologët mendoj
Gjuha shqipe mbetet kusht i partive shqiptare për koalicion me LSDM-në Tryeza e partive politike shqiptare parlamentare ka harmonizuar qëndrimet rreth Ligjit për përdorimin zyrtar të gjuhës s
Komentuesi ironizon kapjen e grabitësve, Rama: Mendja në gjumë e gjuha në punë! Ndërsa Policia e Shtetit arriti të kapë dhe të arrestojë në kohë rekond autorët e një ndër vjedhjeve më të bujshme të nd
E dini cilat janë gjuhët më të vështira për t'u mësuar? UNESCO ka publikuar një listë me 10 vende të tilla, ku sigurisht kryeson gjuha kineze. Sipas radhës gjuhët më të vësh
Dorëzohet Gruevski, Gjuha shqipe bëhet zyrtare Pak orë nga skadimi i afatit përfundimtar të mandatit për të formuar qeverinë e re, kreu i VMRO-DPMNE, Nikola Gruevski ë
Osmani: Gjuha shqipe do të mbetet pikë e panegociueshme Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, ka thënë tha se gjuha shqipe do të mbetet pika e panegociueshme për këtë parti. Ai
Ali Ahmeti: Nuk heqim dorë nga gjuha shqipe Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, ka përsëritur edhe një herë se nuk do të heq dorë nga kërkesa për zyrtarizmin e plotë të gj