999 rezultate për

gjuha

A do të jetë edhe gjuha shqipe zyrtare në Maqedoni? Ja se ç’thotë Sela Kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin Sela insiston që shqipja të jetë gjuhë e dytë zyrtare në të gjithë territorin e Maqedonisë
13 gjërat që gjuha po përpiqet t'ju tregojë për shëndetin tuaj (FOTO LAJM) Gjuha juaj mund të tregojë shumë për shëndetin tuaj. Ekziston një metodë e tërë e diagnozës shëndetësore bazuar në p
Ja si të qetësoni djegien e gjuhës nga ushqimet e pijet e nxehta Sa herë ju ka ndodhur të digjni gjuhen vetëm se nuk keni pritur dot derisa pija juaj e preferuar apo ushqimi të ftohet ?
Gjuha jep shenja të rëndësishme për shëndetin, mos e injoroni Nëse vëreni që ngjyra e gjuhës ka ndryshuar, mos e injoroni. Edhe pse ju dukeni krejtësisht mirë dhe i shëndetshëm, nuk
Alimi: Kur nuk ju pengon gjuha greke, pse ju pengon ajo shqipe? Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim Ejup Alimi, gjatë fjalës së tij në Kuvend, ka thënë se nëse deputetët nuk p
Dibra me shumicë shqiptare, por nuk respektohet gjuha shqipe (FOTO LAJM) Ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili u miratua për herë të parë në Parlamentin e Maqedonisë në vitin 2008, dhe brenda
Ashpërsohet gjuha në BB, Ervini kërcënon Damianon: Ta tregoj unë jashtë (VIDEO) Përplasja mes Damianos dhe Ervinit nuk u mbyll me mbylljen e shtëpisë së beqarëve. Të ndodhur të dy në shtëpinë e madhe
Ivanov: Maqedonia do bëhet si Qiproja nëse mbështet Platformën Shqiptare Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ianov, gjatë një interviste për televizionin kombëtar kroat, tha se thelbi i dekleratës
Ibrahimi: Si mund të kenë frikë deputetët e VMRO-së nga gjuha shqipe?! Deputeti i Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi, ka thënë sot gjatë seancës konnstituive, se nuk e kupton se si deputetët e
Ademi: Gjuha shqipe nuk ishte problemi, por prokuria speciale Deputeti i BDI-së Xhevat Ademi, gjatë fjalës së tij në debatin kuvendor, ka thënë se shkak për dështimin e bisedimeve me
Peter Vanhoutte: Gjuha shqipe nuk ndan Maqedoninë Ish ndërmjetësi veropian për bisedimet mes partive politike në Maqedoni, Peter Vanhoutte, në një reagim lidhur me situat
Në vitet 1944-‘45 gjuha shqipe vinte para asaj maqedonase (FOTO) Gjuha shqipe vazhdon të jetë një nga pikat kyçe të konfliktit dhe problemi kryesor i formimit të qeverisë së re në Maqed
Ja dëftesat e vitit 1944-45 që vërtetojnë se gjuha shqipe ishte gjuhë zyrtare (DOKUMENT) Gjuha shqipe është bërë pengese për dhënien e mandatit kreut të LSDM-së për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, edhe
PLOTË/ Programi qeverisës i Zaevit, nga gjuha shqipe tek zbardhja "Monstrës", "Sopotit", "Brodecit"... Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot para qytetarëve e prezantoi programin e ri të Qeverisë së ardhshme, ku bëri thirrje që
Oligarkia sllavo-maqedonase në panik nga gjuha shqipe Që të sillesh mirë me dikë, duhet të kuptosh sjelljen e tij dhe ta justifikosh atë. Ky par
Rama kërcënon Ivanovin: Pa shqiptarët s'ka Maqedoni UPDATE - Pas vendimit të presidentit Gjorge Ivanov që të mos ja dorëzojë mandatin liderit të koalicionit “Për jetë në Ma
Befason Gruevski: Do hyj në burg, mos të pranohet gjuha shqipe! Lideri i VMRO-së, Nikolla Gruevski, gjatë një interviste për "TV Sitel", i ka bërë thirje popullit të tij të dalë në mbr
Ekspertët: Ligji avancon shqipen, por nuk e zyrtarizon Asnjë ligj nuk mund të ofrojë zgjidhje të përhershme për zyrtarizmin e plotë të gjuhës shqipe në Maqedoni. Eksperti
Ja e vërteta e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni "Asnjë ligj nuk mund të ofrojë zgjidhje të përhershme për zyrtarizmin e plotë të gjuhës shqipe në Maqedoni", ka thënë ek
Shumë shpejt, gjuha shqipe do jetë zyrtare në Maqedoni Kreu i BDI-së Ali Ahmeti, pas takimit me kreun e LSDM-së Zoran Zaev, kanë biseduar për një sërë çështjesh me rëndësi për