999 rezultate për

gjuha

Gjuha shqipe do të zyrtarizohet apo do të avancohet Pas votimit të parë të propozim-ligjit për gjuhët në Maqedoni po shtohen debatet nëse gjuha shqipe do të bëhet gjuhë e d
Maqedoni, gjuha shqipe kalon në lexim të parë Leximi i parë i propozim-ligjit për gjuhën shqipe ka marrë dritën jeshile. Propozimi përpos deputetëve të shumicës pa
Fyerja e gazetarëve, Sonila Meço shpërthen ndaj Ramës Dalja për media e kryeministrit Rama ishte shumë ndryshe nga çfarë pritej. Ndërkohë që gazetarët po prisnin deklarat
Studiuesi Williams mbështet tezën shqiptare: Pellazgët janë paraardhësit e tyre George Fred Williams më 1914 ka shkruar: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive
"Shqipja është zyrtare, e barabartë me gjuhën maqedonase" Duke folur për arritjet e Qeverisë në 100 ditëshin e parë, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, në e
Gjëra të habitshme që gjuha ju tregon për shëndetin tuaj Mos e injoroni nëse e shihni një materie të bardhë në gjuhën tuaj kjo për shkak se ajo paralajmëron sëmundje si infeksio
Ahmeti: Shqipja është zyrtare, e barabartë me gjuhën maqedonase Duke folur për arritjet e qeverisë në 100 ditëshin e parë, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në
Gjuhë lufte mes Shqipërisë dhe Greqisë? Kjo foto hedh poshtë gjithçka (FOTO LAJM) Gjuha mes dy Shqipërisë dhe Greqisë ka qenë e fortë gjatë muajve të fundit ku qeveritarët grekë kanë akuzuar Tiranën se
Gjuha e lëmuar dhe e hollë, mungesë e vitaminave A dhe E Sipërfaqja e indit të gjuhës është ‘më e hollë’, dhe shumë e lëmuar, jo me vrazhdësi, siç është në kushte normale, si dh
Gjuha shqipe drejt zyrtarizimit para zgjedhjeve lokale në Maqedoni Debatet e ashpra rreth çështjeve etnike dhe gjuhëve në Maqedoni, sipas njohësve të çështjeve politike, po shihen si përp
Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare "Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e
Rama bën një paralajmërim të frikshëm: Po kërcënohet harmonia fetare në vend Fjalimit të kryeministrit Edi Rama nuk i mungoi edhe debati në lidhje me pretendimin për mbulimin e statujës së Skënderb
Gjuha shqipe kalon në procedure parlamentare, asnjë votë kundër Komisioni për çështje evropiane i dha dritë jeshile propozim ligjit për gjuhën shqipe për tu futur në procedurë parlamen
"Pas 16 viteve nga Marrëveshja e Ohrit, gjuha shqipe mbetet çështje e hapur" Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli në fjalimin e tij gjatë diskutimit për propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve,
Gjuha me xixa, trendi më i ri në Instagram (FOTO LAJM) Xixa në flokë, në trup, në sy në buzë, por duket se tani do shkëlqeni edhe më shumë pasi një trend i ri është përhapur m
Mungesa e alternativës rrezikon t'i kthejë lokalet në një fushatë të gjuhës së urrejtjes Sikur në ciklet zgjedhore paraprake, edhe në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 15 tetor të këtij viti, gjuha e urrejtj
Pas Zvërlevskit në rend gjuha shqipe, Xhaferi: Propozim-ligji para deputetëve më 13 shtator Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve më 13 shtator do të jetë përpara deputeteve. K ryeparlamentari, Talat Xhaferi
Ja çfarë deklaronte Ali Ahmeti për gjuhën shqipe (VIDEO) Kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka më shumë se 15-të vjet që premton zyrtarizimin e gjuhës shqipe, ndërsa shqipja as me propozi
Gjuha shqipe nuk do përdoret në ushtri dhe valutën shtetërore Qeveria e Maqedonisë në mbledhjen e saj të 20-të, ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve që del nga harmonizimi i p
Zaev: Ligji për gjuhët është në përputhje me Kushtetutën Me ligjin për gjuhët e avancojnë shfrytëzimin gjuhëve të të gjithë komuniteteve. Të gjitha dispozitat në zgjidhjen e