999 rezultate për

gjuha

Shqipja vendoset e para në tabelën e KFOR-it turk, hiqet serbishtja Tabela informuese që kishte vendosur KFOR-i turk, si investitor i ndërtimit të rrugës nga Kompleksi Memorial i Reçakut d
As anglishtja dhe as kinezçja, kjo do të jetë gjuha parësore mbi çdo gjuhë tjetër Deri më tani gjuhët më të folura në botë janë ajo kineze dhe angleze. Por mesa duket tashmë rëndësinë e merr një gjuh
Kjo është gjuha që e flasin vetëm 3 njerëz në botë (VIDEO) Gjuha që e flasin vetëm tre njerëz në botë! (VIDEO) Pëlqej0 Badeshi është një gjuhë pothuajse e zhdukur indo-iraniane
Publikohen rezultatet e maturës shtetërore Komisioni Shtetëror i Maturës (KSHM) ka mbajtur konferencë për media ku u bë publikimi i rezultateve të maturës shtetëro
Gjuha e trupit, kush fitoi mes dy liderëve gjatë takimit historik (FOTO LAJM) Shtrëngimi i duarve mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un në takimin histor
Përse nuk duhet t'i kryqëzoni kurrë krahët Mesazhet joverbale që përcjellim te të tjerët kanë shumë pushtet në mënyrën se si na perceptojnë njerëzit që na rrethojn
LSI-së i shkon gjuha ku i dhemb dhëmbi: Aministi për çfarë është vjedhur deri tani Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ka bërë një propozim epik gjatë punimeve të djeshme të Komisionin e Ligjeve duke thënë
Maqedonia ndryshon emrin, si do të quhet tani Pas takimit të liderëve sot në klubin e deputetëve, kryeministri Zoran Zaev i shoqëruar nga kreu i BDI-së Ali Ahmeti, zv
Çështja e emrit, flet Taki Fiti Gjuha maqedonishte që moti është kodifikuar, ekziston, nuk mund të zhduket, është traditë shekullore. Në këtë konteks
Shqipja depërton në Australi Në vizitën e parë të një zyrtari të lartë pranë komunitetit shqiptar në Australi, ministri Majko i shprehu mirënjohjen a
Gjuha më e veçantë në Botë, ja sa njerëz e flasin Ndoshta mund t’ju duket e pabesueshme, pasi ashtu tingëllon, por ekziston një gjuhë që flitet vetëm nga tre njerëz. “
Gjuha maqedonase, kusht për marrjen e shtetësisë Rreth 2000 qytetarë kanë mundur të marrin shtetësinë e Maqedonisë gjatë tre viteve të fundit, ndërsa rreth 300 qytetarëv
5 gjëra që gjuha mund të tregojë për shëndetin tuaj Normalisht që gjuha u ndihmon të përtypeni, gëlltisni apo të shijoni ushqimet, por gjuha juaj mund t’u tregojë edhe shum
Katër sekrete që vetëm dy persona në botë i dinë! (FOTO LAJM) Sekretet e mëdha janë të mëdha, sepse vetëm pak njerëz dinë për to. Disa sekrete kalojnë nga brezi në brez, disa vijnë n
Në regjistrimin e ardhshëm nuk do të regjistrohet përkatësia etnike, por vetëm gjuha Metodologji plotësisht të re të regjistrimit të ardhshëm të popullsisë propozon drejtori i ri i Entit të statistikave, A
Gjuha jonë sa e mirë, ambasadori Lu reciton shqip Me rastin e ditës Ndërkombëtare të Poezisë, ambasada amerikane ka publikuar në rrjetin social Facebook një video ku shfa
Rama kërcënon Ivanovin: Pa shqiptarë nuk ka Maqedoni Kryeministri shqiptar Edi Rama ka reaguar në profilin e tij në rrjetin social Facebook ndaj pikëpamjeve të Presidentit m
Loja me shqipen, absurdi i shqiptarëve në Maqedoni Parlamenti i Maqedonisë sot pritet të votoj Ligjin e gjuhëve, përmes të cilit theksohet se do të avansohet përdorimi i g
Zbulohet gjuha e panjohur për njerëzimin Në një fshat të vogël përgjatë lumit Pergau në Sungai Rualu në Malajzi, gjuhëtarët kanë gjetur njerëz që flasin një gjuh
Sinani: Njëherë gjuha shqipe, pastaj zgjidhja e problemeve tjera Arsim Sinani nga Qendra për Studime Ndërkombëtare dhe Hulumtime Ballkanike vlerëson se ligji që rregullon përdorimin zyr