999 rezultate për

freedom

Freedom House: Albania, a partially free country Freedom House published the annual report of freedom, and Albania is ranked as a partially free country. While Kosovo ha
Freedom House: Kosova, pjesërisht e lirë Kosova është radhitur si pjesërisht e lirë për vitin 2014, në raportin e fundit të organizatës Freedom House, të publiku
Freedom House: Shqipëria vend pjesërisht i lirë Freedom House publikoi raportin vjetor të lirisë, duke bërë që Shqipëria të renditet në kategorinë e vendeve pjesërisht
Kulla: Islamophobia does not bring more freedom and democracy The French satirical magazine "Charlie Hebdo", the target of a terrorist attack on January 7th, hit the market with its
"Reporters Without Borders", 2014 report looks bad for Macedonia Macedonia looses 7 places when it comes to press freedom in 2014. According to the Index of the organization "Reporters
Lawyer who threatened Rama gains freedom Having spent two weeks in custody, the lawyer who threatened Prime Minister Rama with messages gained his freedom today.
Serbian Ambassador honors those who died for freedom in Albania Among many personalities that have honored the fallen martyrs for freedom in World War II there was also present Serbian
Basha congratulates Albanians on 102nd anniversary of Independence On the occasion of the 102nd anniversary of Independence of Albania, head of the Democratic Party Basha paid homage to t
Majko: Albanians and Serbs misunderstand freedom Former Prime Minister of Albania, Pandeli Majko said that Albanians and Serbs misunderstand freedom. "Albanians and S
Rama: We honor those who died for freedom In the 70th anniversary of the liberation of Mirdita Rama visited today Rreshen, together with his ministers of Educatio
EU gave Albanian media 300 thousand euros The European Union gave 300 thousand euros to strengthen the media sector in Albania, during the last years. In a joint
Meta: The Ombudsmen, protectors of the rights of citizens Speaker of Parliament, Mr. Ilir Meta attended the 8th meeting on Thursday of the Association of Mediterranean Ombudsmen,
Raporti i FH: Shqipëria, zgjedhje të lira e kalim paqësor pushteti Shqipëria ka bërë tranzicion të rregullt dhe paqësor të pushteteve gjatë ndërrimit të qeverisë pas zgjedhjeve të 2013-s.
PD: The Deterioration of Media Freedom, a threat to Democracy Democratic Party reacted today on the report of Freedom House, where Albania lost two points in assessing the freedom of
Fredom of Media, Albania among the partly-free Countries Albania continues to be among partly free countries, regarding to freedom of the media. According to the latest report o
Liria e medias, Shqipëria mes vendeve pjeserisht të lira Shqiperia vazhdon të jetë mes vendeve pjeserisht të lira sa i takon lirise së medias. Sipas raportit të fundit të Freedo
"Freedom House" kërkon dorëheqjen e presidentit Yanukovich Organizata "Freedom House" ka dënuar fuqishëm dhunën ndërmjet protestuesve antiqeveri dhe policisë në kryeqytetin e Ukra
Freedom House vlerëson se Kosova është shtet "pjesërisht i lirë" Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, në raportin e saj më të ri për liritë e njeriut në botë konsideron se Kos
"Freedom Ship", qyteti që lundron (FOTO LAJM) E ardhmja e lundrimit sheh shumë larg tashmë. Një kompani nga Florida ka dizenjuar "qytetin lundrues" të quajtur "Freedo
Harta, ja vendet ku jeta nuk ka kuptim pa internet (FOTO-LAJM) Freedom House publikon hartën ku interneti është lehtësisht i aksesueshëm. Siç shihet në grafikun e shteteve, Amerika ka