999 rezultate për

free

LR-PDSH: Pushteti nuk mund të organizojë zgjedhje demokratike Lëvizja për Reforma në PDSH ka reaguar pas Raportit të “Freedom House” sa i përket demokracisë në Maqedoni. “Sipas ra
FH: Maqedonia kualifikohet si shtet hibrid Sipas raportit të fundit të publikuar nga Freedom House, Maqedonia vazhdon të mbetet shembulli më i keq për liri dhe dem
Freedom House: Demokracia në Maqedoni ka pësuar rënie Freedom House ka publikuar një raport me emrin “Vendet në tranzicion 2016“, ku njëmbëdhjetë vende kanë shënuar rënie të
Freedom House: Shqipëria vazhdon të konsiderohet një qeveri tranzicioni Në raportin më të fundit të Freedom House për Vendet në Tranzicion, del në përfundim se Ballkani, që dikur ishte një raj
Basha and allies to guarantee free elections At the end of the meeting with his allies, the DP's leader, Lulzim Basha said that free and fair elections was the main
Ben Blushi gained his freedom Rama's opponent Ben Blushi has reacted just one day after the referendum within the Socialist Party. In a letter sen
Basha urges for protests to set Albania free from Rama and Meta Lulzim Basha, along with other senior leaders of the DP in Shkodra commemorated the 25th anniversary of the April 2nd, t
"A free man", Hague Tribunal declares Seselj innocent The International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) in The Hague declared the ultra-nationalist Serbian
Protesters set free after 48 hours behind bars The Prosecution has decided to go easy on those arrested for protesting against the playground at the Artificial Lake of
5 opposition MPs free from house arrest One month ago, on February 20th, MPs Fisnik Ismaili, Pal Lekaj, Albulena Haxhiu, Besa Baftiu and Donika Kadaj Bujupi wer
The US will help Albania hold free and fair elections The US will help Albania guarantee a free and fair electoral process, as they are closely monitoring the steps of implem
Basha seeks US support for both reform and early elections Leader of the Democratic Party, Lulzim Basha, is visiting the US where he met with some US congressmen, who have support
4 Red and Black Alliance activists set free by the court The Court of Tirana has ruled to set free the 4 activists of the Red and Black Alliance, arrested on Friday for protesti
Basha: Our focus, decriminalization and free elections After meeting with his allies, the DP leader, Lulzim Basha, said that his priority remains decriminalization and free el
Smartfoni më i lirë në botë, ja sa kushton (FOTO LAJM) Kompania indiane Ringing Bells ka zbuluar smartfonin më të lirë në botë. I quajtur Freedom 251, është smartfoni më i lir
Albania marks improvement in terms of economic freedom Albania has marked a small improvement in terms of economic freedom compared to the past year. Heritage Foundation and W
RDK: Raporti i "Freedom House" vërteton se vendi është shumë larg zgjedhjeve Raporti i fundit i "Freedom House" vërteton edhe njëherë se Maqedonia vazhdon edhe më tutje të jetë shembulli më i keq p
Raporti i Freedom House, LR-PDSH: Maqedonia një hap më afër shteteve diktatoriale Në raportin e fundit të organizatës për mbikqyrje dhe zgjerimin e lirive në vendet demokratike “Freedom house”, Maqedoni
Freedom House: Albania, a party free country Freedom House ranks Albania among partly free countries for the past year. In the same category are countries of the reg
Maqedonia e fundit në rajon për lirine e medias Maqedonia, Bosnja dhe Kosova në vitin 2015 ka pësuar një mosfunksionim paralizues të qeverive të tyre, të cilët ndryshua