999 rezultate për

evropian

Kryeministrja May mbron planin për BREXIT edhe pas dorëheqjes së ministrave Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, e mbrojti planin e saj për Brexit, apo daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashk
Ndryshojnë rregullat e lëvizjes në Schengen/ Çfarë duhet të dini Parlamenti Evropian ka miratuar një plan për të verifikuar udhëtarët, të cilëve nuk iu duhet viza për të hyrë në zonën S
Ndryshojnë rregullat për udhëtimet në zonën Shengen Parlamenti Evropian ka miratuar një plan për të verifikuar udhëtarët, të cilëve nuk iu duhet viza për të hyrë në zonën S
BE planifikon të rikthejë regjimin e vizave me vendet e Ballkanit Perëndimor në 2021 Parlamenti Evropian ka miratuar një plan për të verifikuar udhëtarët, të cilëve nuk iu duhet viza për të hyrë në zonën S
As Parlamenti Europian nuk e ka të qartë se ç'do të ndodhë me vizat Përveç institucioneve dhe qytetarëve të Kosovës, as në Bruksel nuk ka fare qartësi se kur Komisioni Evropian do të dalë
Hoxhaj ka një kërkesë direkte për BE-në Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se njohja edhe nga pesë shtetet e Bashkimit Evropian nuk është me
Ministrja serbe flet për rëndësinë e Kosovës Ministrja e Integrimeve Evropiane në Serbi, Jadranka Joksimoviq ka theksuar se pa u arritur marrëveshja përfundimtare me
Pas nuk ia hapën negociatat, Mogherini dhe Hahn e marrin me të mirë Maqedoninë Rruga përpara është e qartë. Kjo çon në anëtarësimin tuaj në Bashkimin Evropian. Për të arritur këtë, të gjitha forcat p
Trump takohet me Putin, BE edhe më shumë nënvlerësohet ​Dy presidentët, ai SHBA-ve, Donald Trump, si dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin më në fund kanë pranuar të takohen n
Liberalizimi mund të ndodhë në korrik, por të vitit të ardhshëm Ekspertët e integrimit evropian vlerësojnë se këtë vit mund të merret vendimi për heqjen e vizave për kosovarët me Bashk
Ta gëzojmë vetëm demarkacionin dhe raportin pozitiv, viza s'ka Pritjet e Kosovës për liberalizim vizash këtë vit po marrin goditjen përfundimtare. Disa nga vendet kryesore të BE-së ta
Partia e Selës reagon për negociatat me BE-në Ke reaguar edhe partia e Zijadin Selës pasi vendimit të Bashkimit Evropian për të mos u hapur negociatat me Maqeoninë.
Zyrtarja e BE-së kërkon liberalizimin, po kur? Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin E
Haradinaj e pranon: S'ka liberalizim për Kosovën Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj, është shprehur optimist se Kosova do të marrë dritën jeshile nga Këshilli E
Në dorë nga ngeli vetëm demarkacioni, liberalizimi nuk duket askund Analisti Artan Murati ka thënë sot se në dy ditët në vijim do vendoset shumë për fatin e shteteve të Ballkanit dhe integ
Maqedonia merr datën për në BE, bisedimet në 2019-ën Maqedonia dhe Shqipëria marrin datë të kushtëzuar për çeljen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Vendet
Rrezikohet stabiliteti i Maqedonisë nëse nuk hapen negociatat Ministrat e Jashtëm të Unionit në takimin e Këshillit për Punë të Përgjithshme në Luksemburg përpiqen të arrijnë konsens
Zbardhet letra që Zaevi i dërgoi Bashkimit Evropian Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka dërguar një letër të hapur për liderët e vendeve anëtare të BE-së. Ai ka bë
Mbani frymën, sot është ditë e shënuar për Maqedoninë Maqedonia dhe Shqipëria sot pritet të mësojnë fatin e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Në mbledhje
Edhe me rekomandim pozitiv liberalizimi do të zgjasë Këtë javë pritet të publikohet raporti i Komisionit Evropian për përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave për