1488 rezultate për

evropian

Kukan: U trondit besimi tek EULEX-i Shefi i delegacionit tė Parlamentit Evropian pėr ēėshtjet e Serbisė, Eduard Kukan, me rastin e konfirmimit tė rasteve tė
Maqedonia larg BE-sė Raportuesi pėr Maqedoninė nė PE, Ivo Vajgl thotė se procesi i anėtarėsimit nė BE tė Maqedonisė ėshtė tepėr i komplikuar
Fyle i shkruan Thaēit: Mbani pėrgjegjėsi pėr tė ardhmen e vendit tuaj Komisioneri pėr Zgjerim, Stefan Fyle nė prag tė pėrfundimit tė mandatit tė tij i ka shkruar njė letėr falenderimi Menduh
Marrėveshje historike mes Moskės dhe Kievit pėr gazin (FOTO LAJM) Moska dhe Kievi kanė nėnshkruar njė marrėveshje, e cila garanton rrjedhjen e gazit rus nė Ukrainė pėrgjatė kėtij dimri.
Bashkėpunėtorėt e Millosheviēit nuk quhen mė persona tė rrezikshėm Bashkimi Evropian ka shfuqizuar sanksionet kundėr ish-presidentit tė Jugosllavisė, Slobodan Millosheviē, familjes sė tij
Ben Blushi nė Tetovė: Dija e krijon shtetin evropian Ben Blushi ka qenė i ftuar nė shkollėn Wilson, ku ka prezantuar librin e tij "Hėna e Shqipėrisė". “Ne e konsiderojmė
Maqedonia e dhėnė pas gazit rus, merr kritika nga Brukseli Maqedonia ėshtė njė shtet i dhėnė shumė pas projektit rus nė Evropė. Kėshtu ka shkruar sot portali evropian “EuObserv
Zhgobar: Doris Pack nuk ėshtė zėri i Parlamentit Evropian I dėrguari i posaēėm i Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhgobar ėshtė deklaruar pėr atė qė tha Doris Pack, e cila th
Kur nė Kosovė asgjė s’ka kuptim Arton Muhaxheri Askush nuk mund ta mohojė faktin se ajo qė po ndodh nė Kosovė me ngėrēin politik parimisht nuk
Rama konfirmon vizitėn nė Beograd, Braēe: Veproi drejt, t'ua thotė nė sy Teksa pak orė mė parė, me anė tė njė postimi nė Facebook deputeti Erion Braēe kishte nėnvizuar se ne nuk kemi njė kryemi
Kosova, kusht pėr Serbinė pėr nė BE Pavarėsisht se Serbia ka shėnuar disa pėrparime nė fusha tė caktuara, Kosova mbetet ēėshtja kyē nė mėnyrė qė shteti serb
Maqedonia nė "qorrsokak" pėr tu anėtarėsuar nė BE Komisioni Evropian ka bėrė me dije tė gjithė raport-progresin lidhur me Maqedoninė. Nė tė theksohet se vendi ka probl
E ardhmja e Kosovės ėshtė BE-ja Kosova nuk mund tė qėndrojė duarkryq. Shteti i ri duhet tė krijojė qeverinė dhe tė krijohet shumica e re pa patur pro
Ja ēfarė thuhet nė raport-progresin e KE-sė pėr Maqedoninė Komisioneri pėr zgjerimin, Stefan Fyle do tė publikojė sot nė Bruksel raportin e progresit pėr vendet aspirante drejt BE
Asnjė vend i Ballkanit nuk hyn nė BE pėr 5 vjet I emėruari pėr komisioner tė fqinjėsisė sė Bashkimit Evropian dhe tė negociatave tė zgjerimit, Johannes Hahn ėshtė shpre
BE mandaton EULEX-in t'i ndjekė penalisht politikanėt e dyshuar pėr krime lufte Bashkimi Evropian ka mandatuar misionin e vet nė Kosovė EULEX qė tė merret edhe me rastet qė mund te procesohen pėr gjyk
Ministria e Integrimit rinis fushaten informuese me nxenesit Duke e konsideruar informimin e te rinjve thelbėsor pėr procesin integrimit tė vendit, Ministria e Integrimit Evropian
Ja rregullat e reja pėr tė aplikuar pėr viza Ēdo qytetar i Kosovės, i cili do ti drejtohet ambasadave tė huaja pėr ēfarė do lloj vize, pas ditės sė enjte do tė pėrba
Ministri Shabani merr pjesė nė panairin e bashkėpunimit rajonal Shqipėri-Maqedoni Ministri i Pushtetit Lokal dhe Vetėqeverisjes sė Republikės sė Maqedonisė, z. Lirim Shabani ka marrė pjesė nė Panairin e
Ēelet panairi pėr programet e bashkėpunimit rajonal Shqipėri-Maqedoni U organizua sot nė Tiranė Panairi i pėrfituesve te granteve nga Programi i bashkėpunimit ndėrkufitar Shqipėri-Maqedoni 2
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.