999 rezultate për

ekonomia

Ekonomia britanike në tkurrje Edhe ekonomia e Britanisë së Madhe ka pësuar një tkurrje në tre muajt e parë të këtij viti. Më parë Zyra Kombëtare e Sta
Ekonomia gjermane shënon rritje Ekonomia gjermane ka shënuar rritje në tre muajt e parë të këtij viti duke kaluar parashikimet që ishin tek 0,5 për qind
Ekonomia e Eurozonës pritet të t’kurret për vitin 2012 Ekonomia e Eurozonës do të t’kurret gjatë këtij viti teksa kriza e borxheve do të vazhdojë të ndihet sërish. Sipas paras
Detyrate e vëna nga BE, Fyle viziton Shkupin Komisioneri për Zgjerim Shtefan Fyle, do të vizitojë të hënën Shkupin për të parë rezultatet e plotësimit të detyrave ng
Ekonomia e Spanjës, ende e paqëndrueshme Ekonomia spanjolle vazhdon të jetë e paqëndrueshme dhe kjo do të reflektohet me një shtrenjtim të huamarrjes për Madridi
Ekonomia britanike sërish në recension Ekonomia britanike është futur sërish në recesion. Sipas të dhënave zyrtare, në tre muajt e parë të këtij viti, aktivite
Ekonomia botërore drejtë rikuperimit Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar është shprehur optimiste në lidhje me ekonominë botërore, e cila sipas saj po pë
Ngadalësohet edhe ekonomia kineze Duket se kriza ekonomike ka prekur edhe ekonominë kineze e cila është ngadalësuar gjatë muajve të fundit duke regjistrua
Bernanke: Ekonomia ende larg rimëkëmbjes Pas më shumë se tre vitesh krize financiare, ekonomia e SHBA është ende larg rimëkëmbjes së plotë. Lajmin e ka bërë të d
Feith: Ekonomia po dëmtohet nga korrupsioni Përfaqësuesi i Zyrës Civile Ndërkombëtare Piter Feith, ka thënë se korrupsioni po dëmton ekonominë e Kosovës. Në një in
Ekonomia italiane, Monti: Nuk mund të bëjmë premtime Kryeministri italian Mario Monti e ka cilësuar situatën në vend si jo “brilante”. Gjatë një tryeze të rrumbullakët të or
Geithner: Ekonomia europiane drejtë shërimit Sekretari Amerikan i Thesarit Thimoty Geithner është shprehur optimist në lidhje krizën financiare që preku Europën. Duk
Moody's: Ekonomia shqiptare, B1 Kompania prestigjioze e vlerësimit të profilit të riskut të letrave me vlerë të qeverive, Mood’s Investors Service (Mood
Departamenti i Punës përgënjeshtron Obamën: Papunësia 8,3 % Departamenti amerikan i Punës ka bërë të ditur se shkalla e papunësisë në SHBA ka mbetur në 8.3 për qind edhe gjatë muaj
Rama: Saliu dhe urbanistika si Sudja dhe makroekonomia Kreu i Partrisë Socialiste, Edi Rama reagoi ndaj akuzave të hedhura nga kryeministri Berisha duke e krahasuar zhvillimin
Japoni, rekord në deficitin tregëtar Edhe Japonia po përballet me efektet një krizë financiare ndërsa raportohet një defiçit rekord të shkaktuar nga rritja e
Ekonomia amerikane në rritje Ekonomia amerikanë vazhdon të regjistrojë rritje ku gjatë tremujorit të katërt të vitit 2011 ekonomia më e madhë në botë
Ekonomia shqiptare në rënie Ekonomia shqiptare gjatë muajit janar ka pasur rënie duke e krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar ndërsa qever
Ackermann: Ekonomia europiane, minë me sahat Shefi ekzekutiv i bankës gjermane Deutsche Bank ka paralajmëruar se kriza në Eurozonë dhe situate ekonomike është një mi
Ekonomia shqiptare drejtë përkeqësimit Ekonomia shqiptare edhe për gjysmën e dytë të vitit 2011 është përkeqësuar. Të dhënat vijnë nga raporti i Politikës Mone