999 rezultate për

diplomatike

Nënshkruhet marrëveshje diplomatike Kosovë - Turqi Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi ka nënshkruar një marrëveshje në fushën e diplomacisë me
Për herë të parë votohet edhe në diasporë Për herë të parë sivjet, edhe qytetarë te Maqedonisë që jetojnë jashtë shtetit do të kenë mundësi të hedhin votën e tyr
Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Tanzaninë Në kuadër të lobimit për njohje nga vendet afrikane që po marrin pjesë në samitin BE-–Afrikë, Ministri i Jashtëm i
65 vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Mongoli Në 65 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, Shqipëria dhe Mongolia kanë shansin e hapjes së një kapitulli t
G7 e NATO ushtrojnë trysni diplomatike mbi Moskën (VIDEO LAJM) Shtëpia e Bardhë ka lëshuar deklaratën në emër të udhëheqësve të grupit të shtatë vendeve më të industrializuara të botë
Maqedonia dhe Mali i Zi me ambasada të përbashkëta Podgorica dhe Shkupi po planifikojnë të kenë ambasada të përbashkëta, lajmi bëhet i ditur nga gazeta e Malit të Zi “Vjes
Në 1944 diplomatët e SHBA shkruanin se kombi maqedonas nuk ekziston Zbulohet një pjesë e postës diplomatike të SHBA-së në vitin 1944 ku theksohet se Kombi maqedonas nuk ekziston. Kombi
Ivanov në Gjevgjeli do të presë trupën diplomatike të Maqedonisë Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov sonte në Gjevgjeli do të organizojë një pritje për anëtarët e trupës diplomatike,
Propozimi i Serbisë për “modelin skandinav” nis me Maqedoninë e Malin e Zi Serbia ka propozuar javë më parë krijimin e përfaqësive të përbashkëta diplomatike. Këto përfaqësi do të jenë sipas “mo
Çdo vit 15 mln € nga Qeveria e KOsovës për misionet diplomatike Përfaqësuesit diplomatikë të Kosovës jo vetëm dështuan gjatë vitit 2013 që të përmirësojnë imazhin e Kosovës në arenën n
Serbia propozon Ambasada Ballkanike Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë ka propozuar themelimin e misioneve të përbashkëta diplomatike me një numër shte
Ndahet nga jeta ambasadori i Shqipërisë në Poloni, Florent Çeliku Ndahet nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë ambasadori i Shqipërisë në Poloni, Florent Çeliku. Ministria e Punëve të Jas
Ali Ahmeti vazhdon fushatën diplomatike në Norvegji Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, i shoqëruar nga Zv. Kryeministri Besimi, ka vazhduar fushat
Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Tajlandën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka nënshkruar deklaratën për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me
Amerikanët në vitin 1958: Çfarë i bashkon shqiptarët e bullgarët Nga Armand Plaka “Shqipëria dhe Bullgaria kanë të përbashkëta karakteristika, të cilat aplikohen me një forcë e këm
Shqipëria, vendi i punëve të pista diplomatike të SHBA Për vite të tëra, kur Shtetet e Bashkuara kishin nevojë për të dorëzuar një punë të pistë diplomatike, një vend i turbul
Kukan në Tiranë, takohet me Nishanin Kryetari i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhëniet me Shqipërinë, Bosnia-Herzegovinën, Serbinë, Malin e Zi
Kukan nesër në Tiranë, i ftuar nderi i Akademisë Diplomatike Kryetari i delegacionit të Parlamentit Europian për marrëdhëniet me Shqipërinë, Bosnia-Herzegovinën, Serbinë, Malin e Zi
Kosova marrëdhënie diplomatike me Ishujt Marshall Kosova ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Republikën e Ishujve Marshall, ka njoftuar Ministria e jashtme e Kosovës.
Republika e Kosovës vendos marrëdhëniet diplomatike me Mikronezinë Ambasadori i Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Akan Ismaili dhe ambasadori i Federatës së Shtete