999 rezultate për

diplomatike

Maqedonia e Veriut dhe Gjeorgjia vendosën marrëdhënie Diplomatike Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov dhe ai i Gjeorgjisë, David Ualkalian
Si u shmangën dy sulme terroriste në Shqipëri, lidhja me dëbimin e diplomatëve iranian Fakte të reja kanë dalë në "skenë", për sa i përket dëbimit nga Shqipëria të ambasadorit të Iranit në Tiranë, Golamhosei
Simulimi i pritjes diplomatike në Jahja Kemal Strugë Manifestimi i mbrëmjes së maturës për të shtatën herë me rradhë është organizuar vikendin e kaluar në hapësirat e kolegj
Palestina, në dyert e ICJ-së për Ambasadën e SHBA në Jeruzalem Palestinezët pretendojnë ngritjen e një padie në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) kundër zhvendosjes së Ambasa
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas javën e ardhshme në Tiranë Javën e ardhshme Tiranën e viziton ministri i Jashtëm Gjerman, Heiko Maas ndërkohë që 15 shtatori përkon me 31-vjetorin
Grindje mes fqinjëve, Arabia Saudite plan ta kthejë në ishull Katarin Një zyrtar saudit nënvizoi të premten se mbretëria po ecën përpara me një plan për të gërmuar një kanal që do ta kthente
Maqedonia nuk dërgon ambasadorë në 29 shtete Saktësisht 29 është numri ku Maqedonia nuk ka ambasadorë. Ose më mirë thënë, vetëm në 12 shtete në Evropë dhe nëpër botë
Një hap i ri në marrëdhëniet Arabi Saudite-Iran?! Riadi ka rënë dakord të lëshojë një vizë për një diplomat iranian, i cili do të drejtojë një zyrë që përfaqëson interesa
Misionet diplomatike e konsullore nuk kanë arsyetuar 331 mijë euro Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) në fund të vitit 2017 ka pasur një bilanc të shpenzimeve ose avancave të pambyllur n
Çështja e emrit të Maqedonisë, Tsipras dhe Zaev do takohen në Sofje Lajmi më i rëndësishëm që ka dalë pas takimit prej gjashtë orësh të dy ministrave të Jashtëm të Greqisë dhe ish-Republik
Mirëmbajtësi bëhet konsull nderi i Kosovës, insiston për pasaportë diplomatike Ministria e Punëve të Jashtme ka vendosur konsull nderi në Konfederatën e Zvicrës një mirëmbajtës shkollash. Arsen Sh
Maroku shkëput raportet diplomatike me Iranin Maroku ka shkëputur marrëdhëniet diplomatike me Iranin për shkak të dyshimeve se po përkrah lëvizjen e pavarur Polisario
Maqedoni, BDI lakmon karrigen e presidentit Në takimin e fundit të kryeministrit të Republikës së Maqedonisë me liderin e Bashkimit Demokratik për Integrim BDI, Ali
Më në fund një shtet i BE-së kritikon luftën diplomatike të Serbisë Franca do t’i dërgojë notë proteste çdo shteti që në të ardhmen, eventualisht, me kërkesë të Serbisë, do të tërheqë njoh
Pafytyrësia diplomatike e serbëve, pasi u dëfryen me Erdoganin i këndojnë edhe Greqisë (VIDEO) Mediat greke i kanë bërë jehonë lajmit për darkën e shtruar për ministrin e tyre të Jashtëm, Nikos Kotzias gjatë vizitës
Kotzias u jep llogari serbëve për zyrën që do të hapë Kosova Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i ka siguruar autoritetet e Beogradit se vendi i tij nuk do ta ndryshojë që
Kosova hap zyrë diplomatike në Athinë Në prag të nisjes së turneut ballkanik të ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias, mediat greke, duke u thirrur n
Kriza diplomatike, ambasada ruse i përgjigjet qeverisë shqiptare Ambasada ruse në Shqipëri, ka vendosur që të reagojë pas vendimit të fundit të kryeministrit të vendit. Shqipëria pri
Menjëherë pas njohjes, Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Barbadosin Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka bërë të ditur se Kosova tashmë ka nënshkruar vendosjen e marrëdhënieve
Reforma e Haradinajt bëri punë, familjet e zyrtarëve pajisen me pasaporta diplomatike Qeveria e Kosovës më 20 shkurt ka marrë vendim që familja e kryeministrit Ramush Haradinaj, ajo e kryeparlamentarit Kadr