999 rezultate për

diplomatik

Në 1944 diplomatët e SHBA shkruanin se kombi maqedonas nuk ekziston Zbulohet një pjesë e postës diplomatike të SHBA-së në vitin 1944 ku theksohet se Kombi maqedonas nuk ekziston. Kombi
Ivanov në Gjevgjeli do të presë trupën diplomatike të Maqedonisë Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov sonte në Gjevgjeli do të organizojë një pritje për anëtarët e trupës diplomatike,
Propozimi i Serbisë për “modelin skandinav” nis me Maqedoninë e Malin e Zi Serbia ka propozuar javë më parë krijimin e përfaqësive të përbashkëta diplomatike. Këto përfaqësi do të jenë sipas “mo
RDK reagon për bashkëpunimin diplomatik Maqedoni-Serbi Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) në Maqedoni ka theksuar se bashkimi i përfaqësimit diplomatik i Maqedonisë me Serbi
Çdo vit 15 mln € nga Qeveria e KOsovës për misionet diplomatike Përfaqësuesit diplomatikë të Kosovës jo vetëm dështuan gjatë vitit 2013 që të përmirësojnë imazhin e Kosovës në arenën n
Serbia propozon Ambasada Ballkanike Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë ka propozuar themelimin e misioneve të përbashkëta diplomatike me një numër shte
Ndahet nga jeta ambasadori i Shqipërisë në Poloni, Florent Çeliku Ndahet nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë ambasadori i Shqipërisë në Poloni, Florent Çeliku. Ministria e Punëve të Jas
Ambasada e Kosovës në SHBA ka mbetur pa staf diplomatik Republika e Kosovës disa muaj që ka probleme në personelin diplomatik në ambasadën e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të A
Ali Ahmeti vazhdon fushatën diplomatike në Norvegji Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, i shoqëruar nga Zv. Kryeministri Besimi, ka vazhduar fushat
Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Tajlandën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka nënshkruar deklaratën për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me
Amerikanët në vitin 1958: Çfarë i bashkon shqiptarët e bullgarët Nga Armand Plaka “Shqipëria dhe Bullgaria kanë të përbashkëta karakteristika, të cilat aplikohen me një forcë e këm
Shqipëria, vendi i punëve të pista diplomatike të SHBA Për vite të tëra, kur Shtetet e Bashkuara kishin nevojë për të dorëzuar një punë të pistë diplomatike, një vend i turbul
Kukan në Tiranë, takohet me Nishanin Kryetari i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhëniet me Shqipërinë, Bosnia-Herzegovinën, Serbinë, Malin e Zi
Kukan nesër në Tiranë, i ftuar nderi i Akademisë Diplomatike Kryetari i delegacionit të Parlamentit Europian për marrëdhëniet me Shqipërinë, Bosnia-Herzegovinën, Serbinë, Malin e Zi
Kosova marrëdhënie diplomatike me Ishujt Marshall Kosova ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Republikën e Ishujve Marshall, ka njoftuar Ministria e jashtme e Kosovës.
Bonino “thyen akullin” diplomatik Shefja e diplomacisë italiane, Emma Bonino, do të jetë personaliteti më i lartë europian që do të vizitojë zyrtarisht Ti
Republika e Kosovës vendos marrëdhëniet diplomatike me Mikronezinë Ambasadori i Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Akan Ismaili dhe ambasadori i Federatës së Shtete
Emërimet diplomatike, pronë e PDK-së Një pjesë e atyre që i kanë vënë bazat e shërbimit diplomatik në shtetet e jashtme, por që nuk janë identifikuar me Part
Ofensiva diplomatike e Ahmetit, të hënën qëndron në Greqi Në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për çështjen e emrit, lideri i BDI-së Ali Ahmeti vazhdon ofensivën e tij diploma
Hoxhaj: Panamaja, portë për Amerikën Latine (FOTO-LAJM) –Republika e Kosovës ka vendosur zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike me Republikën e Panamasë. Marreveshja eshte