999 rezultate për

diplomatik

Luftë diplomatike mes Rusisë dhe Polonisë Rusia ka nisur fërkimin e fortë të raporteve me Bashkimin Evropian dhe "luftën diplomatike" më të ashpër po e bën me ata
Serbi-Shqipëri, Dade: Ministria e Jashtme të informojë Kuvendin Pas ngjarjeve në ndeshjen Serbi-Shqipëri, Arta Dade ka kërkuar që Ministria e Jashtme të informojë Kuvendin. Ky qëndrim
Kosovë-El Salvador, vendosen marrëdhëniet diplomatike Është nënshkruar marrëveshja për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së
Kosova do dërgojë ambasador në Vatikan Qeveria e Kosovës ka pranuar sugjerimin e Selisë së Shenjtë për emërimin e një diplomati në Vatikan, i cili do të vendos
Përballja diplomatike, Shqipëri-Kosovë, Serbi-Maqedoni Vendet e Ballkanit Perëndimor janë të ndara në planin diplomatik, sidomos me projektin për krijimin e ambasadave të për
Maqedonia dhe Serbia shtojnë bashkëpunimin Maqedonia dhe Serbia do të bashkojnë ambasadat e tyre në të gjithë botën. Kjo, pasi sot në Shkup, ministri i Jashtëm
Incident i turpshëm diplomatik, Nikoliç ringjall idenë e "Serbisë së Madhe" Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç duket se e ka të vështirë të heqë dorë nga ideja e "Serbisë së Madhe". Me rast
Diplomatët "skandalozë" të Maqedonisë Maqedonia po dëmtohet si shtet në arenën ndërkombëtare, si rrjedhojë edhe e diplomatëve të saj nëpër Evropë e botë. D
Përgjimet e Gjermanisë, Bushati premton trajtim në kanale diplomatike Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati garantoi sot opinionin publik se do të jetë në kontakt të vazhdueshëm me Gjermaninë d
Tirana mbyll ambasadat në Kuala Lumpur, Lisbonë, Sarajevë dhe Nju Dehli Qeveria e Shqiperisë mbyll perfaqesite diplomatike te vendit tone në kater shtete. Në mbledhjen e qeverisë së një dite m
Skandalet diplomatike i prishin imazhin Maqedonisë Një sërë diplomatësh me karrierë janë tërhequr nga pozita e ambasadorit. Largimi i diplomatit profesional Nenad Kolev
Rama me ambasadorët: Përmirësimi i imazhit të vendit, solli marrjen e statusit Diplomacia në drejtimin e kësaj qeveria ka në qendër shërbimin me dinjitet ndaj vendit dhe cdo shqiptari, përfshirë abso
Skandal diplomatik, Maqedonia heq Kosovën nga harta Një skandal diplomatik ka ndodhur mes Kosovës dhe Maqedonisë në Shqipëri. Gjatë një konference rajonale të mbajtur në
Skandal diplomatik, Hoxhaj fyen zëvendëskancelarin austriak Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka humbur kontrollin dhe ka fyer rëndë shefin e partisë konservatore austriak
Nënshkruhet marrëveshje diplomatike Kosovë - Turqi Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi ka nënshkruar një marrëveshje në fushën e diplomacisë me
Kouchner: Triumf diplomatik i Evropës në Kosovë Bernard Kouchner, ish kryeadministratori i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe ish kryediplomati francez, në njëvjetorin
Për herë të parë votohet edhe në diasporë Për herë të parë sivjet, edhe qytetarë te Maqedonisë që jetojnë jashtë shtetit do të kenë mundësi të hedhin votën e tyr
Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Tanzaninë Në kuadër të lobimit për njohje nga vendet afrikane që po marrin pjesë në samitin BE-–Afrikë, Ministri i Jashtëm i
65 vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Mongoli Në 65 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, Shqipëria dhe Mongolia kanë shansin e hapjes së një kapitulli t
G7 e NATO ushtrojnë trysni diplomatike mbi Moskën (VIDEO LAJM) Shtëpia e Bardhë ka lëshuar deklaratën në emër të udhëheqësve të grupit të shtatë vendeve më të industrializuara të botë