999 rezultate për

diplomati

Serbia paralajmëron tërheqjen e njohjes për Maqedoninë Serbia do të tërheqë njohjen e Maqedonisë nëse kjo e fundit do të zyrtarizojë votën pro hyrjes së Kosovës në UNESCO. Bë
OKB, thirrje për shmangie të katastrofës me Korenë e Veriut Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i tha të premten Këshillit të Sigurimit se me Korenë
Diplomati austriak: Rama dhe Vucic mund të gjejnë zgjidhje për Kosovën Pёr ta zgjidhur konfliktin mes Serbisё dhe Kosovёs nё bisedime nuk duhet tё ketё tem
Diplomati austriak alarmon për situatën në Kosovë Kosova është pranë dështimit dhe shumë e ndarë. Kështu vlerëson diplomati austriak, Wolfgang Petritsch, që në vitet 1
Diplomati amerikan propozon këtë zgjidhje për Maqedoninë Daniell Server, ekspert amerikan për Ballkanin nga Universiteti Xhon Hopkins në Uashington, deklaroi për DW se BE-ja dhe
Kosova po humb energji në betejat e saj për njohje Marrja e njohjes diplomatike nga shtete të vogla dhe të largëta është shumë më pak e rëndësishme sesa të kesh një ekonom
E FUNDIT/ Delawie i shkon në zyrë Haradinajt Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delaëie në oret e hershme të mëngjesit ka zhvilluar një takim me kr
Melanie Trump sfilatë diplomatike në Azi (FOTO LAJM) Donald dhe Melanie Trump kanë nisur një tur 12 ditor në Azi. Fillimisht ata kanë vizituar Japoninë, e më pas Korenë
Diplomati evropian trondit Kosovën: Njohja e pavarësisë nuk është e pakthyeshme Pranimi i shteteve sipas të Drejtës Ndërkombëtare paraqet një akt politik dhe si i tillë nuk ka edhe ndonjë ndalesë për
Zyrtarët e Kosovës sot presin në takim diplomatin e njohur amerikan Zëvendës-ndihmës Sekretari i shtetit, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee, do ta vizitoj s
Zbardhet letra sekrete e Ministrisë së Jashtme kundër ambasadorëve (FOTO LAJM) Drejtuesit e Shoqatës Sindikale të Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm të Republikës së Kosovës (SHSASHJ) në Ministrinë e
Diplomati britanik shkruan për Kosovën Kosova është një shembull klasik i asaj që mund të shkojë keq kur nuk ka konsensus ndërkombëtar për njohjen e pavarësisë
Tillerson: Kërkojmë zgjidhje diplomatike me Korenë e Veriut Sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson nguli këmbë se Presidenti Donald Trump dëshiron që të zgjidhë përballjen me K
DOSSIER/ Raportet me Gjermaninë, nga dëmshpërblimi tek darkat sekrete në hotelet e Vjenës Me politikën e orientuar drejt lindjes RFGJ-ja nuk kishte pse të mos lidhte marrëdhënie zyrtare edhe me Shqipërinë komun
Putin: Konflikti me Korenë Veriore mund të zgjidhet në mënyrë diplomatike Lideri rus, Vladimir Putin është i bindur se nuk do të ketë konflikt me përdorim të armëve për shkatërrim në masë në Azi
Rusia kërkon kthimin e kapaciteteve diplomatike në SHBA Rusia ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara që t’i kthejnë kapacitetet diplomatike ruse në San Francisko dhe Uashington, p
Clark rrëfen momente për luftën e Kosovës Në një intervistë për “Huffington Post”, Gjenerali Wesley Clark ka komentuar luftën në Bosnjë, Irak, Afganistan, sfidën
Pas tensioneve diplomatike, Serbia kthen diplomatët e saj në Maqedoni Stafi i ambasadës së Serbisë do të kthehet në Maqedoni, pas tensioneve diplomatike midis dy fqinjëve. Ambasada serbe
Kryediplomati austriak: Erdogan, ka tipare diktatoriale Austria konsiderohet si vendi më kritik ndaj Turqisë në BE. Edhe deklaratat e fundit të ministrit të Jashtëm austriak, S
Çfarë thotë Brukseli për krizën diplomatike mes Maqedonisë dhe Serbisë “Komisioni Evropian i ka thirrur autoritetet e Shkupit dhe Beogradit të tregojnë përmbajtje dhe në rrugë paqësore t’i zg