999 rezultate për

diplomacise

Zbogar dy ditë në Shkup Shefi i diplomacisë sllovene Samuel Zbogar, sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë,
Skandali prej 440 eurosh në Japoni Kryeministri japonez Naoto Kan ka hedhur poshtë thirrjet për dorëheqje, pasi ministri i Jashtëm u tërhoq për shkak të nj
Rusia kërkon rezolutë të OKB-së për Kosovën Moska zyrtare vlerëson se zgjidhja e çështjes së Kosovës është e mundur vetëm me negociata në bazë të rezolutës së Këshi
BE e shqetësuar për krizën politike në Maqedoni Shefi i diplomacisë sllovene, Samuel Zhbogar deklaroi se Maqedonia duhet në mënyrë më bindëse të motivoj dhe të ofrojë B
Ashton-Fyle: Vrasjet, zbehin aspiratat për në BE Vrasjet në Shqipëri zbehin aspiratat e vendit për anëtarësim në Bashkimin Europian. Deklarata e përbashkët erdhi nga kom
Drucas: Jo në NATO pa mbylljen e kontestit të emrit Pranimi i Maqedonisë në NATO është i pamundur pa mbylljen e çështjes së emrit, deklaroi shefi i diplomacisë greke Dimitr
Dështon përpjekja për unifikimin e faktorit shqiptar në Maqedoni Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto ka takuar krerët e partive politike shqiptare në Maqedoni, mirëpo ka
Beogradi e Prishtina të bisedojnë pa ndërmjetësues Shefi i diplomacisë së Luksemburgut, Zhan Aselborn, ka porositur Serbinë se duhet të "jetë e aftë të përmbushë kushtet e
Shaqiri vizitë dhe takime në Tiranë Lideri i BDK-së Hysni Shaqiri ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Tiranë, ku ka realizuar takime me krerët e lartë të Qev
Shefja e diplomacisë europiane Ashton; takim me Tadiçin Shefja e diplomacisë evropiane Catherine Ashton dhe presidenti i Serbisë, Boris Tadiç pritet të takohen të martën e ardh
Vlerësohet roli i diplomacisë shqiptare për Kosovën Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka marrë mesazhe falënderimi nga homologë të ndryshëm
Milloshoski takohet me shefin e diplomacise izraelite, Liberman “Jemi të brengosur për daljen e grupeve radikale në disa pjesë të botës duke pë
Zevendes-shefja e diplomacise malazeze viziton Kosoven Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme të Malit të Zi, Irena Radovic do të vizitoj&eum
Ban Ki Moon: Kosova nje sukses i diplomacise se heshtur te KB Në konferencën e tij të fundit për shtyp këtë vit, Sekretari i Përgjithshëm i KB
Lideret shqiptare ne Ballkan kunder idese se diplomacise shqiptare per pavaresi te kushtezuar. Arben Xhaferri: Kosova te nderr Ministria e Jashtme shqiptare ka gabuar per ceshtjen e konceptit te statusit te Kosoves”. Keshtu ka deklaruar per nje