999 rezultate për

diellor

"Solar Challenge" gara e makinave me rreze diellore (FOTO-LAJM) Makina e Universitetit Teknologjik të Delft në Holandë fitoi këtë vit garën e “Australia Solar Challenge”.Pas shtatë dit
Anija “Voyager 1” kalon sistemin diellor (VIDEO-FOTO) Anija kozmike “Voyager 1” lëviz jashtë Sistemit Diellor. Zyrtarë të NASA-s njoftuan se anija, që u nis në vitin 1977 pa
Anija më e madhe në botë që siguron energjinë përmes paneleve diellore (FOTO-LAJM) Kjo është anija më e madhe në botë e cila e siguron energjinë përmes paneleve diellore. "MS Turanor Planet Solar" është
Paralajmërimi i NASA-s: Stuhi diellore në drejtim të Tokës NASA regjistroi me 20 gusht hedhjen e një mase koronale në Diell. Aktualisht në drejtim të Tokës po zhvendoset një rrjed
P-MOB, makina që ecën me energjinë e paneleve diellore (FOTO-LAJM) Quhet P-MOB, është prototi i makinave elektrike e cila pritet të udhëtojë me rrteh 20 kilometra në orë me energjinë e fi
Makina e parë familjare me energji diellore (FOTO-LAJM) Një zbulim i madh në energjinë e qëndrueshme dhe dizajnin e makinnave. Një ekip inxhinierësh ka ndërtuar makinën e parë
Dielli mund të shkaktojë stuhi të fuqishme në Tokë Dielli mund të shkaktojë stuhi të fuqishme në Tokë që do të sillnin ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike dhe ço
Zbulohet planeti ‘blu’ jashtë sistemit tonë diellor Listës së “planeteve blu”, që deri më tani përbëhej vetëm nga Toka dhe Neptuni, iu shtua një tjetër planet. Shkencëtarët
Stella, makina e parë familjare me energji diellore (VIDEO) Studentët në Universitetin të Teknologjisë në Eindhoven kanë ndërtuar një makinë me energji diellore, që ata e quajnë “S
SHBA, përfundon eksperimenti i avionit me energji diellore Një aeroplan që funksionon me energji diellore i dha fund fluturimit historik mbi Shtetet e Bashkuara. Avioni eksperimen
Katamarani që lundron rreth globit me energji diellore (FOTO-LAJM) Keni parë shpesh jahte të bukura por një katamaran kaq të veçantë nuk na ndodh të shohim shpesh. Bëhet fjalë për Turanor
Avioni me bateri diellore fluturon 1500 km pa u ndalur Avioni Solar Impulse, i cili punon me bateri diellore, kreu të enjten një fluturim nga qyteti amerikan i Phoenix (shteti
SHBA, testohet avioni i parë me energji diellore (FOTO-LAJM) Ngrihet në fluturim avioni i parë që punon me energji diellore. Ai bëri udhëtimin e tij të parë nga California deri në N
Sonte, eklipsi i parë i Hënës Në orën 19:55, qytetarët e Evropës, Afrikës dhe Azisë do të mund të shohin eklipsin e parë të Hënës për këtë vit i cili
Qytetarët kanë interes për koleratorë diellorë Qytetarët kanë shprehur interes për të pasur koleratorë diellorë në shtëpit e tyre. Ndaj për këtë vit Ministria e Ekonom
‘Shkëlqimi’ diellor më i fortë i vitit 2013 (FOTO-LAJM) Ky ka qenë ‘shkëlqimi’ diellor më i fortë i regjistruar që nga fillimi i 2013. Edhe pse nuk ka arritur një nivel energji
Foto të Diellit që nuk i keni parë kurrë më parë (FOTO-LAJM) Një foto-portret e Diellit, e paparë më parë, sqaron disa mekanizma përgjegjëse për temperaturat rekord të kurorës diell
Në të ardhmen, tualeti me energji diellore (VIDEO) Pas pushtoi botën me Windows, Bill Gates ka një plan të ri. Themeluesi i Microsoft ka investuar plot 5.3 milionë euro në
Titani është i mbushur me oqeane uji Nën një shtresë të akullt, Titani, që është një Hënë e Saturnit, fsheh oqeane të tëra uji të lëngët. Ky fakt është zbulu
Avioni me energji diellore (FOTO LAJM) Agjencia e lajmeve Associated Press ka raprotuar se një avion eksperimental me energji diellore është ngritur nga Zvicr