999 rezultate për

diabeti

Ushqimet më të mira për të mbajtur në kontroll diabetin Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak mund të jetë sh
Dita ndërkombëtare e diabetit, çfarë duhet të dini 14 Nëntori,si dita botërore e diabetit është vendosur për nder të ditëlindjes së Frederik Banting i cili së bashku me Ch
Mos i lini pas dore, kush janë shenjat e para të diabetit Diabeti është një sëmundje që mund të prekë çdo moshë. Ai shkaktohet nga mungesa totale e prodhimit të insulinës. P
Frutat që duhet të shmangin diabetikët Ka spekulime sipas të cilave diabetikët nuk mund të hanë fruta për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Këto speku
Vuani nga diabeti? Ky është mëngjesi ideal Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare t
Vuani nga diabeti? Ky është mëngjesi ideal Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare t
Krijoi testin e diabetit, shkencëtari dëmshpërblehet me 2 milion paund pas 40 vjetësh Një shkencëtari i është dhënë 2 milion paund dëmshpërblim nga gjykata më e lartë në Mbretërinë e Bashkuar për shpikjen e
Frutat që duhet konsumuar kundër diabetit Ka spekulime sipas të cilave diabetikët nuk mund të hanë fruta për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Këto speku
Vuani nga diabeti? Provoni kurën me çikore Çikorja është nga bimët e egra më të dashura për konsumatorët dhe më të mirat për shëndetin e tyre. Kjo bimë që rritet k
Jo vetëm komposto, kjo kurë e lashtë natyrale me thana vendi parandalon 100% shfaqjen e diabetit Krahas shijes së tyre të athët, të ëmbël, thanat janë ndër frutat më të veçantë medicinalë me përdorim të gjerë në mjekë
Studim, tre ushqime që ulin rrezikun e diabetit Diabeti ndez një numër të simptomave të pështira, duke përfshirë dhimbje koke dhe shikim të turbullt. Ai gjithashtu m
Tiranë/ Diabetike dhe mjekohet 4 herë në ditë, zbulohet identiteti i të miturës që u rrëmbye Detaje tronditëse janë zbuluar për vajzën 13-vjeçare të rrëmbyer pasditen e sotme në kryeqytet, për të cilën mësohet se
Vuani nga diabeti? Zbuloni si mund t'a luftoni këtë sëmundje Personat që janë mbipeshë apo obezë kanë rrezik më të madh ta zhvillojnë tipin 2 të diabetit, i cili është sëmundje kron
Fruti që ruan zemrën dhe iu mbron nga diabeti e kanceri, gjendet në Kosovë Pasurimi i ushqimit me mjedra nënkupton përfitim të dobive të ndryshme shëndetësore. Konsumimi i rregullt i frutit zv
Simptomat e diabetit të cilat mund të paraqiten edhe tek fëmijët Një hulumtim sugjeron që ekzistojnë disa simptoma të diabetit, të cilat i prekin edhe fëmijët mbi moshën 8- vjeçare, shk
Studim, njerëzit e shkurtër kanë më shumë mundësi të preken nga diabeti Njerëzit me trup më të shkurtër kanë një rrezik më të lartë për të marrë diabet sesa diabeti tip 2, sipas një studimi të
Dieta që iu ndihmon të parandaloni kancerin, diabetin dhe iu bën të humbni peshë Dieta ketogjene përqendrohet në konsumimin e yndyrnave të shëndetshme, proteinave dhe karburanteve të ulëta. Kjo lloj
Si e rrit diabeti rrezikun e kancerit Me vite të tëra shkencëtarët janë përpjekur ta zgjidhin misterin mjekësor: pse njerëzit me tip 1 ose 2 të diabetit janë
Habiten mjekët: Fara që rigjeneron mëlçinë dhe kontrollon diabetin Diabeti është një sëmundje kronike e cila ndodh kur trupi nuk mund të rregullojë sasinë e sheqerit në gjak, sepse insuli
Studim: Vajzat që fillojnë periodat në moshë të herët, të prirura ndaj diabetit Diabeti është brengë botërore shëndetësore dhe pritet t’i prekë 693 milionë njerëz anë e mbanë botës deri në vitin 2045.