999 rezultate për

dhembeve

Acidi, shkaktari kryesor për prishjen e dhëmbëve Në përditshmërinë tonë jemi mësuar t'u shmangemi ushqimeve që përmbajnë shumë sheqer. Kjo pasi dietologët rekomandojnë
Kujdes nga sëmundjet e mishrave të dhëmbëve Sëmundjet e mishit të dhëmbëve janë sëmundje shumë të përhapura gjithkund në botë. Këto sëmundje mund të jenë nga nj
3 mënyra natyrale për të pastruar pllakëzat dhe gurëzat e dhëmbëve në kushte shtëpie Dhëmbët si shumë pjesë të tjera të trupit (thonjtë, gjuha etj) mund të jenë gjithashtu tregues të shëndetit . Në mungesë
Shëroni mishrat e dhëmbëve me këto mënyra praktike Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga infeksioni i mishrave të dhëmbëve, e dini se sa e dhimbshme mund të jetë kjo. Fillon
Nisma e Bashkisë, kujdes falas për shëndetin e dhëmbëve të fëmijëve në kopshte Bashkia Tiranë ka fokusuar vëmendjen e saj te fëmijët dhe krijimin e kushteve optimale për rritjen dhe zhvillimin e tyre
Si të kujdesemi siç duhet për dhëmbët Larja e dhëmbëve rregullisht dhe përdorimi i fillit dentar ndihmon në shëndetin e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, si dh
Dhëmbët e bardhë nuk janë gjithmonë edhe të shëndetshëm Rezultatet e një hulumtimi të ri, tregojnë që dhëmbët e bardhë nuk janë shenjë e dhëmbëve të shëndetshëm, posaçërisht në
Teknika e re e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi Vaji i arrës së kokosit është një antioksidant i fuqishëm Lani dhëmbët me vaj kokosi kjo është teknika më e re dhe më e
Teknika e re e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi Vaji i arrës së kokosit është një antioksidant i fuqishëm. Lani dhëmbët me vaj kokosi, kjo është teknika më e re dhe më
Si t'i heqim gurëzat e dhëmbëve në kushte shtëpie Depozitat e forta të verdha ose ngjyrë kafe në dhëmbë quhen gurëza. Sasia e tyre rritet nëse nuk i pastroni që në faza
Mos i injoroni kërcitjet e dhëmbëve tek fëmijët në gjumë Njihet ndryshe si bruksizëm fenomeni i kërcitjes së dhëmbëve në gjumë nga fëmija, dhe madje edhe fenomeni i shtrëngimit
3 mënyra natyrale për të zbardhur dhëmbët pa qenë nevoja të shkoni tek dentisti Mund të keni flokë të bukur, lëkurë të shëndetshme e të shndritshme, thonj të fortë dhe të lyer bukur, buzë të plota e t
A është e dëmshme gëlltitja e pastës së dhëmbëve? Qoftë nëse është aksident, apo për shkak se ju pëlqen shija, ose ndoshta vetëm dëshirojnë të shohin çfarë ndodh, ndonjëh
Ushqimet që nuk ua rekomandojnë dentistët Dihet botërisht që karamelet provokojnë kariesin dhe vera ngjyros zmaltin, por ka edhe ushqime të tjera që çuditërisht n
Rast i pazakontë, vajzës i dalin krimba nga goja (VIDEO) Një vogëlushe 10 vjecare nga Brasilia, kryeqyteti i Brazilit po përjeton një nga gjërat më të këqija dhe të pazakonta që
Higjiena e gojës, këshillat për të parandaluar prishjen e dhëmbëve Sipas Shoqatës së Stomatologëve Shqiptarë, sëmundjet e gojës janë më të përhapurat dhe prekin rreth 90 për qind të popul
Njihuni me 10 “armiqtë” e dhëmbëve Një buzëqeshje e bukur na bën të dukemi 10 herë më të pasur. Pavarësisht kësaj, shumë prej nesh i dëmtojnë dhëmbët falë
Këshilla për kujdesin ndaj dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve Dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëv kanë nevojë për shumë përkujdesje dhe më e rëndësishmja, një rutinë personale. Lexoni kësh
3 mënyra natyrale për të zbardhur dhëmbët pa qenë nevoja të shkoni tek dentisti Mund të keni flokë të bukur, lëkurë të shëndetshme e të shndritshme, thonj të fortë dhe të lyer bukur, buzë të plota e t
Zbuloni 5 ushqimet që ju ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve Kjo mund t’ju habisë por disa fruta dhe perime, madje edhe djathi, ndihmojnë që të keni një buzëqeshje sa më të shkëlqye