999 rezultate për

biblioteka

Xhamia Burmali në vitin 1899 (FOTO) Xhamia e Burmalisë në Shkup, viti 1899. Xhamia ka qenë pranë urës së gurit. Fotografia është marrë nga Biblioteka Un
Ja biblioteka gjigande në shtëpinë e Umberto Ecos (VIDEO) Sot bota ka humbur njërin ndër shkrimtarët më të njohur botërorë në fushën e komunikimit, italianin Umberto Eco. Ai k
Ja si dukej Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në vitin 1931 (FOTO LAJM) Në rrjetet sociale po qarkullon një fotografi e cila daton nga vitit 1931, në të cilën shfaqen disa djemë të ri shqiptar
Opozita proteston nesër kundër Qeverisë Partitë opozitare kanë intensifikuar aksionet dhe tubimet e tyre, dy ditë para mbajtjes së protestës në Prishtinë, të ci
RDK: Marrëveshja e Ohrit e ka vendin në sirtarët e bibliotekave universitare Rilindja Demokratike Kombëtare thekson se afati i Marrëveshjes së Ohrit ka skaduar që në vitin 2004 dhe tani më kjo marr
Dikur ministër i Brendshëm, tani bibliotekar në burg (FOTO LAJM) Ish ministri i Punëve të Brendshme të Austrisë, Ernst Strasser, i cili u dënua me tre vjet burg për korrupsion, në burgu
"Huffington Post" vlerëson Shqipërinë për bibliotekën në plazh (FOTO-LAJM) Bibliotekat e plazhit janë padyshim idea më e mirë. Ky është titulli i Huffington Post, në shkrimin e saj për biblioteka
Biblioteka që të lënë pa fjalë (FOTO-LAJM) Një libër me fotografi nga 80 bibliotekat që të lënë pa frymë në 20 vende të botës është botuar së fundmi. Libri është v
Dhjetë "shtëpitë" më të mira të librit (FOTO-LAJM) Libri gjithnjë ka pasur dhe ka një rëndësi të madhe për njerëzimin. Me shekuj të tëre njerëzit kanë ngritur biblioteka t
Bibliotekat më të bukura në botë! (FOTO-LAJM) Në fotot e mësipërme ka disa biblioteka, të cilat mund t'i shohësh me admirim, por edhe me një ndjesi frike pasi janë aq
Biblioteka më e madhe në Europë (FOTO-LAJM) Pas më shumë se tre vitesh ndërtimi, në Birmingham është ndërtuar biblioteka më e madhe në Europë. Biblioteka e re e cil
Pesëvjeçarja që ka lexuar 875 libra (VIDEO) Sophia Moss nga Luiziana ka pasion leximin. Deri më tani, 5-vjeçarja ka lexuar 875 libra ndërsa biblioteka e saj është s
MKRS, mbi 600 mijë euro për projekte kulturore Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka njoftuar përmes një komunikate për mbështetjen që ka dhënë në konkursin për
Shqiptarët më shumë kafene se sa libra Pjesa me e madhe e institucioneve shqiptare, qofshin këto akademike, universitare ose jo, kanë në ndërtesat e tyre edhe
Tiranë, hapet biblioteke e re me 50 mijë libra Një bibliotekë i është shtuar qytetit të Tiranës për lexuesit. Gjatë një ceremonie për përurimin e kësaj biblioteke me n
Vdes shpikësi i ebook-ut Michael Hart ka vdekur në moshën 64 vjeç. Me 4 korrik të vitit 1971, Hart shpiku ebook-un duke uploduar Deklaratën e Pav
Akuzat për korrupsion, reagon MASH Përfaqësuesit e "Shoqërisë së librit shqip", hodhën një sërë akuzash në drejtim të Drejtorive Rajonale Arsimore, për kor
Google po skanon nje milion libra nga bibliotekat e Romes dhe Firences Google është gati për të skanuar një milion libra të vjetër në bibliotekat komb&