999 rezultate për

be-se

Mogherini dhe Hahn përshëndesin nënshkrimin e Marrëveshjes Maqedoni-Bullgari Bashkimi Evropian ka përshëndetur nënshkrimin e Marrëveshjes dypalëshe për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim mes
Dështimi i marrëveshjes me FMN-në, Kosova rrezikon edhe 50 milionë euro të BE-së Për shkak të mungesës së programeve të Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), që vjen si pasojë e dështimit të marrëveshjes s
Greqia kërcënon Shqipërinë: Jeni larg BE-së nëse nuk na respektoni Greqia vazhdon të reagojë për shembjen e dy objekteve në Dhërmi, që sipas Athinës përbën shkelje të të drejtave të minor
Gjermania dhe Franca mbështesin vendimin e BE-së për pezullimin e projekteve në Mitrovicë Gjermania dhe Franca mbështesin plotësisht vendimin e Përfaqësueses speciale të Bashkimit Evropian në Kosovë për pezulli
Ahmetaj: Kosova nuk ka kapacitete që t’i absorbojë të gjitha fondet e BE-së Kosovës i është mundësuar pjesëmarrja në programet e Bashkimit Evropian (BE), pasi Këshilli për Punë të Jashtme i BE-së
Maqedonia dhe Azerbejxhani intensifikojnë marrëdhëniet bilaterale Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, sot u takua me ambasadorin e Republikës së Azerbajxhanit
Barishiç: Kroacia gjithmonë e ka mbështetur Maqedoninë në rrugëtimin drejt BE-së Ministri i Drejtësisë, Bilen Saliji, ka zhvilluar një takim me ambasadoren kroate, Danijella Barishiq. Në takim, mini
Mogherini, në Athinë për çështjen e emrit të Maqedonisë Turqia, Qipro dhe çështja për emrin e Maqedonisë, ishin çështjet kryesore për të cilat u diskutua ditën e djeshme në Ath
Zaev nga Trieste: Do të bashkëpunojmë për perspektivat ndaj BE-së Samiti në Trieste është me të vërtetë një ngjarje e rëndësishme për Republikën e Maqedonisë, sepse flet për perspektivat
Mustafa optimist: Kosova mund të përfitojë nga fondet e BE-së Kryeministri në largim i Kosovës, Isa Mustafa, i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, ka deklaruar se takimet që ka
Vuçiç- BE-së: Dua afat konkret për anëtarësimin e Serbisë! Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç i ka kërkuar Bashkimit Evropian që të vendosë një afat konkret për anëtarësimin e
Zaev: Samiti i Triestes, sinjal i mirë i BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor "Bashkimi Evropian duhet që në mënyrë më të drejtpërdrejtë të ndihmojë vendet e rajonit që të përshpejtohet integrimi i
“Kosova shumë shpejt do të formojë institucionet e reja” Kandidati për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, priti në takim shefen e Zyrës së BE-së dhe Përfaqësuese
Hahn: Shqipëria larg BE-së, me Serbinë e Malin e Zi po negociojmë për anëtarësimin Ka nisur të mbahet samiti i katërt për Ballkanin Perendimor që përmbledh liderët e rajonit si dhe drejtues të lartë të u
Austria e përkrah Maqedoninë në rrugën drejt BE-së Përmes një postimi në twiteer shefi i diplonacisë Nikolla Dimitrov shkruan se : “Austria është mik i Ballkanit dhe Maqed
Osmani: Ligji i gjuhës do të dërgohet në Venedik me kërkesë të BE-së Kalimi i ligjit të gjuhës në Komisionin e Venedikut, bëhet me kërkesë të faktorit ndërkombëtar me qëllim që në të ardhme
BE kërkon formimin e shpejtë të një qeverie të fortë që lufton korrupsionin Shefja e Zyrës së BE’së në Kosovës, Nataliya Apostolova, pas certifikimit të zgjedhjeve nga ana e KQZ-së e ka përgëzuar
Merkel i kthehet Serbisë: Kosova, kriter i rëndësishëm në rrugën drejt BE-së Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka deklaruar sot se forcimi i sundimit të ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve me
Franca, Spanja dhe Italia, destinacionet më të mira turistike në BE Në Bashkimin Evropian (BE), turizmi është mbi të gjitha një çështje e brendshme. Rreth 90 % e netëve të turizmit në
Mariç sot takohet me shefin e OSBE-së Ndihmësi drejtorit i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Ljubomir Mariç do të takohet sot me shefin e Misionit të