999 rezultate për

be-se

Gjermania merr situatën në dorë dhe flet në emër të BE-së për kufijtë Bashkimi Europian ka qëndrim kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan. Kështu ka thënë dje në Beograd Ministri gjerman pë
“Përdor metoda fashiste të viteve ‘30” “Salvini përdor metoda të fashistëve të viteteve ‘30”. Kështu shprehet ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn
Nga ide, në propozim. Mosndryshimi i orës në tryezën e BE Dy javë më parë kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker njoftonte se BE planifikonte të hiqte dorë nga ndryshimi
Ndryshimi i orës, merret vendimi i rëndësishëm Ndryshimi i fundit i orës do të jetë në mars të vitit 2019, dhe pastaj çdo shtet anëtar i BE-së do të duhet të vendos
BE-së nuk i pëlqen protesta e Drenicës kundër Vuçiçit Bashkimi Evropian ka reaguar në lidhje me vendimin e autoriteteve të Kosovës për të mos i lejuar presidentit të Serbisë,
Përfundon takimi Thaçi-Mogherini, zbardhen detajet Ka përfunduar takimi në mes të Presidentit Hashim Thaçi dhe përfaqësueses së Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Fed
Këshilltari i Edi Ramës kërkon bashkimin Shqipëri-Kosovë Analisti Baton Haxhiu shprehet se zgjidhja për Kosovën do të ishte bashkimi me Shqipërinë. I ftuar në një bashkëbise
Mogherini: Për sa kohë jemi ne, Turqia dhe Rusia janë humbëse në Shqipëri dhe Kosovë Në fjalimin e saj të fundit përpara vitit elektoral 2019 për Parlamentin Evropian, në Konferencën e përvitshme të Ambasa
Institucioni i BE-së zbulon skenarin e frikshëm të Thaçit dhe Vuçiçit, plas lufta Instituti i Bashkimit Evropian për Studime të Sigurisë (European Union Institute for Security Studies), seli në Paris, n
BE kundër aventurës së Hashimit: Ndryshimi i kufijve hap Kutinë e Pandorës Ministrat e jashtëm të BE-së paralajmërojnë që të kihet kujdes me planet për shkëmbime territoriale. Kur vihen në diskut
Bushati flet për Kosovën para ministrave të BE-së Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, po merr pjesë në takimin informal të ministrave të punëve të j
Zbulohet kryeqyteti më i madh i spiunëve në Evropë “Dyshimet midis zyrtarëve të BE-së, se Britania e Madhe i spiunoi ata për t’i vjedhur planet e mbi Brexit, bënë bujë në
Sot, ministrat e BE-së diskutojnë për Shqipërinë dhe Kosovën Ministrat e Mbrojtjes dhe të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian do të mblidhen edhe sot në Vjenë për të diskutuar e
Ministrja austriake kërkon më shumë angazhim për Ballkanin Ministrja e Jashtme e Austrisë, Karin Kneissl ka kërkuar më shumë angazhim të vendeve të BE-së për anëtarësimin e gjasht
12 shtete të BE-së nxjerrin nënshtetësinë në shitje Ato janë quajtur "Viza e Artë" dhe janë dera kryesore për të hyrë në Bashkimin Evropian: ato janë pasaportat për shitje,
Shteti i BE-së i ngulfatur nga mafia, edhe në infrastrukturë ndodhen Mafia vazhdon të jetë e fuqishme në Itali karshi një shteti të dobët i cili edhe pse ka vite të tëra ende nuk ka mundur
Jeni vonë, Thaçi çfarë duhet t'i kërkojë pa kompromis Vuçiçit dhe BE-së Koment nga Ervin Shkulaku Tashmë ka kohë që është bërë tollovi në Kosovë falë deklaratave të Presidentit Hashi
Mesi takon përfaqësuesin e posaçëm të OSBE-së për Evropën Juglindore Më 14 Gusht 2018, në Tiranë, ZëvendësKryeministrja e Republikës së Shqipërisë Znj. Senida Mesi ka pritur në një takim zy
Gjermanët komentojnë për zgjidhjen e Kosovës, përmendet bashkimi Shqipëri-Kosovë Teza e ngritur nga Presidenti Hashim Thaçi për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, duke kërkuar që Lugina e Pr
Sondazhi alarmues, 70 % e të rinjve shqiptarë kërkojnë të emigrojnë drejt BE-së Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, CRCA Shqipëri dhe ANYN (Rrjeti kombëtar për të Rinjtë në Shqipëri) bënë publ