999 rezultate për

ballkan

Farkëtimi i katër lirive për paqe dhe prosperitet në Ballkan Ndërsa Lufta e Dytë Botërore kulmonte në Evropë dhe Azi, ish Presidenti amerikan Franklin D. Roosevelt përdori fjalimin
Ballkani - midis diplomacive konspirative, publike dhe ambige Prof. Lisen Bashkurti Ka me shume se nje vit qe procesi i bisedimeve per normalizimin e marredhenieve Kosove-Serbi p
Ekspertja për Ballkanin: BE dhe SHBA qëndrime të ndryshme për marrëveshjen Kosovë- Serbi Ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel shikon në krizën e re politike në Kosovë gabime strategjike të Albin Kurtit, por
Ballkani Përendimor - Oborri i brendshëm i Evropës Prof. Lisen Bashkurti Mbas nje periudhe te gjate pritje, Keshilli Evropian i hapi driten e gjelbert Maqedonise se Ver
NEGOCIATAT/ Shanse për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Bashkimi Evropian mund të çelë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, sipas një projektvendimi
Ballkani në kthetrat e koronavirusit, pse po shtohet numri i të infektuarve Vendet e Evropës Juglindore kanë ashpërsuar kontrollet kufitare mes vete. Në shumë vende është shpallur gjendja e jashtë
Takim online me kryeministrat e Ballkanit, Rama: Plani ekonomik i reagimit ndaj pasojave po merr formë Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa foto në profilin e tij në Facebook ku njofton se mbledhja e kryeministrave të Ba
Çfarë kapaciteti ka Ballkani për të përballuar koronavirusin? Koronavirusi po pushton edhe Ballkanin. Sistemi shëndetësor edhe para shpërthimit të pandemisë ka pasur mungesë pajisjes
Drita mposht Drenicën dhe i bashkohet Ballkanit në krye Drita ka marrë fitoren e tretë radhazi në kampionat teksa ka mposhtur me rezultatin e thellë 4-1, Drenicën. Vendasit
Ballkani në alarm, izolohen në Kroaci 9 persona të prekur nga koronavirusi Vijon tw rritet numri i tw prekurve nga koronavirusi nw shumw vende tw botws. Vendet ballkanike po përforecojnë masat mb
Rama flet për mini-shengenin: Ngatërrestarë s’ka vetëm në Ballkan, por dhe në Evropë Kryemistri Rama është deklaruar në Bruksel pas takimit informal me krerët e BE-së, se e ardhmja e mini-shengenit do të m
Pas Izmir Smajlajt edhe Luiza Gega shpallet kampione Ballkani Ditën e djeshme atleti, Izmir Smajlaj u shpall kampion Ballkani në kërvim së gjati por flamurin shqiptar e ka ngjitur në
Kurti: Në Ballkan më i integruari është sektori i mafias Në Munih të Gjermanisë ka nisur punimet Konferenca për Siguri në të cilën po marrin pjesë liderë të ndryshëm nga bota.
Kurti i prerë: Minishengeni Ballkanik është Jugosllavia e katërt Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Minishengeni Ballkanik është Jugosllavia e katërt dhe në interes të Rusi
Mini-Shengeni ballkanik: Çfarë tha Rama dhe Kurti Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pas takimit me homologun e tij, Edi Rama, tha se do të thellojnë bashkëpunimin Kosov
Eksperti për Ballkanin: Kurti do të jetë kryeministër jokomod Bodo Weber, ekspert i Ballkanit dhe konsulet i partive politike në Gjermani, në intervistë ekskluzive me Deutsche Wellen
Dimri sapo ka nisur! I ftohti polar do të prekë Ballkanin në muajin shkurt Nëse mendoni se dimri po kalon me temperatura pranverore, e keni gabim! Muaji shkurt pritet të sjellë një ulje të nd
Franca i ribashkohet Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) Gjatë takimit të nivelit të lartë të Nismës Koordinuese Franko-Gjermane që po zhvillohet sot në Berlin, për Kontrollin e
"Rruga me gjemba e Ballkanit Perëndimor", çfarë do të ndodhë me negociatat? Që kur është bërë e qartë se politika e zgjerimit nuk është funksionale, shtrohet pyetja, nëse do të vlejë formula se “p
Majlinda Bregu takohet me Komisionerët Varhelyi dhe Gabriel në Bruksel (FOTO LAJM) Bruksel - "2020 është një vit kritik për rajonin dhe marrëdhëniet e ndërsjella midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, si