999 rezultate për

autonomi

26 vjet nga suprimimi i autonomisë së Kosovës Këtu e 26 vjet më parë, më 23 mars të vitit 1989, në Kuvendin e Kosovës, në kundërshtim me vullnetin e qytetarëve, do të
Rama: Synojmë autonomi spitalore (FOTO LAJM) Kryeministri Rama, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj, vizitoi sot godinën e rikonstruktuar të Shërbimi
Studentët: “Jo” ndryshimeve në arsimin e lartë (FOTO LAJM) Kuvendi i Maqedonisë ka nisur në seancën e sotme diskutimin e paketës ligjore për ndryshimet në ligjin për arsimin e lar
Sali Berisha ishte për autonomi kulturore të Kosovës, brenda Serbisë Historiani Jusuf Buxhovi ka treguar se në rrethanat politike kur Kosova ka pritur shumë nga Shqipëria, Tirana zyrtare nu
Tronditet Serbia, kërkohet autonomia e Sanxhakut Deputeti në Kuvendin serb dhe nënkryetar i Partisë për aksion demokratik për Sanxhakun (SDA), Enis Imamoviç deklaroi se
Asociacioni me kompetencat e një Republike Beogradi zyrtar ka përgatitur një draft-statut me të cilin e “vesh” me kompetenca ekzekutive, sa të një republike, Asoci
Seperatistët rrëzojnë një helikopter ukrainas Separatistët pro-rusë rrezojnë një helikopter ushtarak ukrainas, duke vrarë të paktën nëntë ushtarë. Rrëzimi i helikopte
Ja fleta e referendumit për shpalljen e autonomisë së Iliridës Në këtë foto tregohet fletëvotimi që është përdorur për shpalljen e autonomisë territoriale të shqiptarëve të Maqedonisë
Nikolic: Kosovës i japim autonomi të gjerë por asgjë më shumë Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic, është shprehur se pas formimit të qeverisë së re, asgjë nuk do të ndryshojë në di
Shënohet 25 vjetori i suprimimit të autonomisë së Kosovës (VIDEO) Shënohet sot 25 vjetori i votimit të dhunshëm në parlamentin e atëhershëm të Kosovës për heqjen e autonomisë së Kosovës.
Yatsenyuk: Krimea mund të fitojë më tepër autonomi Ushtruesi i deturës së presidentit të Ukrainës Arseniy Yatsenyuk, ka deklaruar se Krimeja duhet të mbetet pjesë e Ukrain
Shqiptarët e Luginës 22 vite më parë kërkuan bashkim me Kosovën 22 vite më parë shqiptarët e Luginës së Preshevës në vigjilie të shkatërrimit të përgjakshëm të RSFJ–së me anë të Refere
Në Shqipëri krijohen grupe terroriste për autonominë e Vorio-Epirit Në jug të Shqipërisë po ngrihen grupe terroriste për çlirimin e Himarës, Sarandës, Derviçanit, Dropullit, Jargucatit, Dh
Basha: Buxheti i Ramës gjymton autonominë vendore Kreu i opozitës Lulzim Basha akuzoi sot qeverinë se nuk ka bërë asnjë konsultim me shoqatat dhe përfaqësuesit e pushteti
Myftiu që bën thirrje për autonomi të Sanxhakut Minoritetet që jetojnë në Sanxhak përkatësisht në territorin e Serbisë kanë deklaruar gjithnjë se gjendja e tyre nuk ësh
Serbia do të rregullojë me ligj autonominë e Kosovës Serbia pritet të rregullojë me një ligj të veçantë cështjen e statusit të Kosovës. Në një intervistë për gazetën “Danas”
Kompromisi për energji dhe telekom legjitimon autonominë Çështjet si tregtia e lirë, telekomunikacioni dhe energjia janë ende duke u diskutuar mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel
Decentralizimi dogji kartën e autonomisë territoriale! Procesi i decentralizimit mundësoi enklavizmin e Kosovës, ndërsa Asociacioni Komunave Serbe të Kosovës po i përmbledh kë
Selimi: Marrëveshja ka elementë autonomie Marrëveshja e Brukselit për Kosovën është një mundësi shumë e mirë për të shtrirë autoritetin e saj, pa përdorur dhunën.
Serbët me pakon e Ahtisaarit kanë autonomi Për ministren e Integrimit Europian, Vlora Çitaku serbët me pakon e Ahtisaarit kanë autonomi. Duke iu referuar marrëvesh