999 rezultate për

armatosura

Operacioni në Afganistan, pjesë e misionit shqiptar edhe dy vajza Në operacionin e NATO-s në Afganistan, “Resolute Support Mission” do të marrin pjesë edhe ushtarakë shqiptarë, mes të ci
"Komandantët vjedhin nga të gjitha anët, ne si mbledhës kanoçesh", rrëfimi i pazakontë i ushtarit të FA (FOTO LAJM) Ishte data 4 dhjetor e vitit 1912, dita kur u krijua Ushtria Kombëtare e Shqipërisë, vetëm pak ditë pas shpalljes së pav
Presidenti Bujar Nishani uron 104-vjetorin e Ushtrisë Kombëtare Bujar Nishani ka uruar sot 104-vjetorin e Ushtrisë Kombëtare ku ka shprehur mirënjohjen dhe respektin për ushtarakët të
“Dita e Forcës” e gjen Kosovën pa Forca të Armatosura Në tetëvjetorin e themelimit të saj, Forca e Sigurisë së Kosovës vazhdon të jetë po ajo e para tetë vjetëve dhe kjo për
BATUTAT/ Braho-Kodhelit: Ti e shkrep ndonjëherë, por ai Saimir Tahiri…. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli ishte sot e pranishme në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë në Kuvend ku edhe po dis
Nishani dhe Rama përplasen për ushtrinë Një përplasje tjetër duket në horizont mes Presidentit të Republikës, Bujar Nishani dhe Kryeministrit Rama. Mësohet se N
Njihuni me gjeneralen e parë femër në Forcat e Armatosura (FOTO) Manushaqe Shehu është e para femër që gradohet gjenerale në historinë 104-vjeçare të Forcave të Armatosura të Shqipërisë
20 ekstremistë hetohen në radhët e forcave të armatosura gjermane Shërbimet ushtarake të kundërzbulimit në Gjermani kanë zbuluar në radhët e forcave të armatosura rreth 20 terroristë të
Për herë të parë që prej 2014-s, forcat irakiane futen në zemër të Mosulit Forcat qeveritare të Irakut në ditën e 17 të operacionit për çlirimin e Mosulit, kanë hyrë në qendër të qytetit për herë
Putin i përgjigjet NATO-s me luftanije të armatosura në Baltik, alarmohen Polonia dhe Lituania Putin i është përgjigjur deklaratave të NATO-s për të blinduar kufijtë me Rusinë duke përmirësuar fuqinë e flotës në Bal
OKB: Mbi 9600 të vrarë në Ukrainë Kombet e Bashkuara thanë se numri i të vrarëve në konfliktin në lindje të Ukrainës ka kaluar shifrën e 9,600. Zyra pë
Ngec krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës Ende nuk flitet për konsensus me partitë serbe në Kosovë mbi Krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. FAK, nuk m
Ambasada turke në Tiranë, deklaratë pas tentativës për grushtin e shtetit Tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht, e ka quajtur Ambasada turke në Tiranë e ka q
Kodheli kundër Ramës: Ja kush janë heronjtë e vertetë Teksa Kryeministri i vendit, Edi Rama është angazhuar personalisht në pritjen pompoze të Kombëtares, ministrja e Mbrojtj
Shefi i SHM-së të Çekisë Beçvar për vizitë në Maqedoni Shefi i Shtatmadhorisë të forcave të armatosura të Republikës Çeke, gjeneral Jozef Beçvar prej sot qëndron për vizitë dy
Jablanoviç: Themelimi i FAK-ut është pështymje në varret e ushtarëve serbë në Kosovë Themeluesi i Listës Srpska dhe ish–ministër për Komunitete e Kthim në Qeverinë Kosovës, Aleksandar Jablanovi, është shpr
Ja fjalimi i parë i Hashim Thaçit si President i Kosovës Presidenti i ri i Kosovës Hashim Thaçi ka dhënë betimin e tij para deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Ai e quajti moment
Nishani shpreh ngushëllime për pilotët e rënë në krye të detyrës Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, njëkohësisht Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura shpreh dhimbjen e
Helikopteri i ushtrisë shqiptare ka shpërthyer në ajër Update- Pak çaste nga raportimi i lajmit për rrëzimin e një helikopteri, thuhet se ka shpërthyer në ajër. Burime nga
Ushtria, në nëntor Shndërrimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosur ta Kosovës do të trajtohet në fund të muajit nëntor. Të