999 rezultate për

arkeologjike

Denoncimi: Dako po shkatërron me eskavator "Torrën Veneciane" (VIDEO) Një denoncim me video ka ardhur nga gazetari Aulon Kalaja për Vangjush Dakon. Sipas gazetarit eskavatorët e Bashkisë
Ekskavatorët e ‘Veliera’ në Durrës prishin muret e konakut të Princ Vidit Rifillimi i punimeve për ndërtimin e projekti ‘Veliera’ në Durrës u krye pa monitorim arkeologjik, duke sjellë shkatërri
Irak, zbulohen artifakte 7000 vjeçare Zbulime të rëndësishme arkeologjike janë shënuar në Duhok, në Administratën Rajonale Kurde në veri të Irakut, të cilat m
Dako fiton mbi Shoqërinë Civile: Veliera do të ndërtohet! Gjykata ka folur përfundimisht në lidhje me ndërtimin e "Velierës" në Durrës. Gjykata ka vendosur pro projektit 6 mi
Thyhet me kazëm muri ngjitur me Torrën Veneciane në Durrës Pasditen e sotme, në vijim të projektit “Veliera” në qytetin e Durrësit, është thyer me kazëm muri ngjitur me Torrën Ven
Çfarë po ndodh me koalicionin? PD-LSI bashkojnë votat pas deklaratës së Metës... Kërkesa e Ujësjellës Kanalizimeve për rritjen e çmimit të ujit të pijshëm në masën 20 përqind në Durrës, është hedhur po
Gërmimet për Velierën nxjerrin në dritë zbulime të reja arkeologjike Gërmimet e arkeologëve kanë nxjerre në dritë tre varre të periudhës mesjetare në sheshin Veliera, që pretendohet se dato
LAJMI I FUNDIT/ Gjykata pezullon punimet në Velierën e Durrësit Gjykata e Durrësit ka vendosur pezullimin e punimeve të Velierës në Durrës në zonën arkeologjike A. Burime nga Gjyka
Zbulohen këmbët e Velierës dhe plintat prej hekuri brenda zonës arkeologjike (VIDEO) Punimet e Velierës në Durrës kanë ngjallur reagime të ndryshme nga banorët e Durrësit, shoqërisë civile e deri tek polit
Vangjush Dako thyen ligjin, hedh beton në zonën ku e ndaloi Gjykata Kryebashkiaku i Durrësit thyen vendimin e Gjykatës Administrative, e cila pak ditë më parë vendosi që të ndaloheshin pun
Zbulimet arkeologjike në Durrës, gjykata pezullon punimet e“Velierës” Punimet e Velierës në Durrës për disa ditë rrjesht u bënë kryefjala e politikanëve opozitarë dhe shoqërisë civile të cil
Dëmet në Durrës, ja si u manipulua harta me zonën e mbrojtur Lejohet vendosja e konstruksioneve të lehta LARG mureve dhe strukturave të tjera të dallueshme apo të supozuara… Konstru
Skandali me objektet arkeologjike në Apoloni, në hetim drejtori dhe dy punonjës të Parkut (VIDEO) Policia e Fierit ka ndaluar përgjegjësin e Parkut Arkeologjik të Apolonisë Në Fier si dhe procedon penalisht Drejtorin d
Kapet banda e arkeologëve, trafikonin objekte të lashta të Apolonisë Policia e Shtetit ka finalizuar me sukses operacionin e koduar si “Apollonia” ku pas disa muajsh hetimesh janë arrestuar
Misteret arkeologjike që askush nuk mund t’i shpjegojë Shkenca është e gjitha në funksion të zbulimit të së vërtetës. Zbulimet e reja mund të japin një përgjigje për një sërë
Zbulohen në Kalanë e Shkupit mbi 13.400 objekte arkeologjike Procesi i hulumtimeve arkeologjike në kalanë e Shkupit Kale ka përfunduar tërësisht dhe me këtë rast janë zbuluar mbi 1
Prizreni, një ndër qytetet më të lashta të Evropës juglindore (VIDEO) Qyteti i Prizrenit, i cili gjendet në pjesën jugperëndimore të Kosovës, në bazë të të dhënave arkeologjike, është një nd
Zbulohen 17 piramida dhe 1.000 varre të lashta në Egjipt (FOTO LAJM) Studiuesit kanë njoftuar se përmes imazheve të satelitëve kanë mundur të zbulojnë edhe 17 piramida të panjohura deri më
Shtëpia muze në Dibër Ndonëse është një nga zonat më të pasura sa u përket vlerave historike dhe arkeologjike, krahina e Cidhnës në rrethin e
Vidhen artefaktet dhe dokumentet arkeologjike Disa persona janë arrestuar pasi janë përfshirë në rrjetin ilegal të trafikimit të artefakteve dhe materialeve të ndrysh