999 rezultate për

1945

Pas Nexhmije Hoxhës, ndahet nga jeta edhe Vito Kapo Vito Kapo, 97 vjeç dhe një nga figurat më të rëndësishme të PPSH-së është ndarë nga jeta. Vito Kapo, bashkeshortja e
Sa para e pasuri iu morën tregtarëve shqiptarë nga ‘Tatimi i Jashtëzakonshëm’ dhe si funksionoi në vitet 1945-1948 *Nga Kreshnik KUÇAJ Në janar të vitit 1945 u miratua “Ligji i tatimit të jashtëzakonshëm për fitimet e luftës”
Këta janë dy personat e parë që u vranë nga dëshira e diktatorit (DOKUMENT) Data 9.1.1945 shënon ekzekutimin e parë me vdekje me vendim gjykate për arsye politike në Shqipërinë komuniste. Ky ve
Marrin fund një herë e mirë teoritë konspirative mbi Hitlerin Adolf Hitleri vdiq në vitin 1945 në Berlin, pasi kishte pirë cianur dhe më pas kishte qëlluar veten me një pumb në kokë,
Publikohen pamjet, ja si festohej Çlirimi i Shqipërisë më 28 Nëntor 1945 (VIDEO) Politika dhe historianët në Shqipëri janë të ndarë për sa i përket datës së Çlirimit të Shqipërisë. Disa thonë se u fest
Publikohet leja e banimit të Sarah Blloshmit, ja vendi ku ka jetuar në Shqipëri Studiuesi Kastriot Dervishi çdo ditë publikon dokumente të rralla të shtetit Shqiptar. Sot në llogarinë e tij në Fac
72 vite nga Kuvendi i Prizrenit Pas ripushtimit dhe aneksimit të Kosovës më 1945, dhe pas ngritjes së murit më të ndarjes ndërmjet Shqipërisë dhe shqipt
Bota ndodhet në krizën më të madhe humanitare që prej vitit 1945 Sekretari për Çështje Humanitare i Kombeve të Bashkuara, Stephen O'Brien, ka thënë se bota po përballet me krizën më të
Gjykata e Strasburgut rrëzon ligjin e pronave, nuk njeh zërin kadastral të 1945-ës Gjykata e të Drejtave të Njeriut ka kthyer kërkesën e qeverisë shqiptare për të paktën pesë dosje dhe nuk ka pranuar ver
Amerikanët në 45-ën: Shqipëria të japë Shkodrën dhe të marrë Kosovën "Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë mundësisht me Shkodrën e r
71 vjet nga vrasja e heroit Shaban Polluzha Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenicës vritet Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur
Topalli nuk voton në Parlament: Ligji i pronave risjell 1945-n Deputetja e PD-së, Jozefina Topalli gjatë fjalës së mbajtur i ka kërkuar Kuvendit që të shtyjë me 1 vit hyrjen në fuqi p
Kampi i refugjatëve në Kavajë në 1945-ën (FOTO LAJM) Këtë vit Europa përjetoi një valë të madhe refugjatësh. UNICEF, organizata e themeluar në vitin 1946, që kujdeset për fë
69-vjetori i masakrës së Tivarit, si u vranë shqiptarët nga serbët Sot bëhen 69 vjet nga masakra më e madhe që u bë ndaj shqiptarëve. Vitin 1945, do të kujtohet edhe për shumë vite të tje
Bunkeri ku vrau veten Hitleri, foto bardhë e zi (FOTO-LAJM) Imazhet bardhezi që shikoni i përkasin bunkerit ku kanë qëndruar Hitleri dhe gruaja e tij Eva Braun të cilat janë publi
Kosova, mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë, 1941-1945 (1) Trajtesa e mëposhtme është një përpjekje për të shqyrtuar procesin e ndarjes së dytë të Kosovës nga Jugosllavia më 1941