999 rezultate për

1908

Interi me deklaratë zyrtare pas fyerjeve të Koulibalys Inter i ka dënuar koret raciste të tifozëve të tyre që cak e kishin mbrojtësin e Napolit, Kalidou Koulibaly duke shkruar
Sot është 110-vjetori i gjuhës shqipe Sot mbushen 110 vjet nga mbajta e Kongresit të Manastirit, i cili trasoi rrugën e përdorimit të alfabetit të gjuhës shqi
Pamje të papublikuara më parë, Shqipëria e viteve 1902 – 1908 Fotot që shikoni në galerinë më sipër i përkasin viteve 1902-1908 dhe paraqesin jetën e shqiptarëve në atë periudhë.
100 vjet nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit Sot bëhen 100 vjet nga vrasja e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, heroi
Ahmeti: Alfabeti, vendim vizionar i më të mirëve të kombit Edhe lideri i Bashkimit Demokratik per Integrim, Ali Ahmeti, uron Diten e Alfabetit. Permes nje postimi ne Facebook ai s
Sela dhe Memedi: Kongresi i Manastirit më 1908, sot Aleanca për Shqiptarët (FOTO LAJM) Me rastin e 107 vjetorit të alfabetit shqip Aleanca për Shqiptarët (LR PDSH-RDK) kanë organizuar manifestimin ku ishin t
Statistikat 1908-09: Shkupi me shumicë shqiptare, asnjë turk në Prizren (FOTO) Një kopje të një botimi shumë interesant ka publikuar faqja Shqiptarët në Malsi. Bëhet fjalë për një statistikë të Peran
Ja çfarë bëri Isa Boletini sipas dokumentave të Perandorisë Osmane Isa Boletini është një nga figurat më të rëndëishme politike shqiptare, që luftoi për lirinë e shqiptarëve dhe çlirimin